5G İnternet Teknolojisi Nedir?

5G İnternet Teknolojisi v1

5G internet son dönemde neredeyse en çok konuşulan teknoloji. Peki bu çok konuşulan ve hakkında “veri alış-veriş hızında devrim yaratacak” gibi cümleler kurulan 5G teknolojisi nedir?

5G-internet

5G Teknolojisi Nedir?

En basit anlatımıyla beşinci nesil mobil teknoloji hizmeti olan 5G, piyasaya çok hızlı bir giriş yaptı. 5G kavramının İngilizce açılımını 5 Generation, yani 5. nesil şeklinde açıklayabiliriz. Bilindiği üzere en son kullanmış olduğumuz 4.5G ya da 4G teknolojileri, 3G teknolojisinin bir devamı niteliğindeydi. 4.5G teknolojisi ile beraber 100 MB internet hızına ulaşmak teorik anlamda mümkün kılınmıştı. Pratik anlamda ise bu rakamların ne yazık ki çok gerisinde kalındığı bilinen bir gerçektir. 5G ise daha önceki mobil telekomünikasyon hizmetlerini hız anlamında geride bırakıyor. 5G sayesinde 1Gbps ve 10Gbps arasında bir hıza ulaşmak artık mümkün olacak. Evlerden bilgisayarlı araçlara varan pek çok alanda kullanılabilecek olan 5G teknolojisinin hayatımızı ciddi düzeyde kolaylaştıracağı ortada. 2024 yılından sonra 5G kullanımının %50’nin üzerine çıkması ön görülüyor. Bu durum bir yandan sevindirici ve heyecan verici; ancak bir yandan da ne yazık ki endişe uyandırıyor. Çünkü 5G muhteşem yararlarından ziyade tehlikeli yönleriyle de geliyor. 

5G İnternet Teknolojisi v1

5G Teknolojisinin Zararları Neler Olabilir?

Günümüzde pek çok ülke 5G teknolojisine geçmek için gün sayıyor. Buna rağmen, örneğin; Belçika gibi çalışmalarını bir süreliğine durdurma kararı alan ülkeler de var. Şu anda Avrupa ülkelerinin bazıları 5G teknolojisine endişe ile bakıyor. Bu endişenin altında yatan temel sorun ise radyasyon. Hepimiz biliyoruz günümüzde teknolojik cihazlardan gelen radyasyona çokça maruz kalıyoruz; ancak 5G teknolojisinde radyasyon düzeyinin çok ciddi noktalara ulaşacağı iddia ediliyor. Bu nedenle bilim insanları daha şimdiden kullanıcıları 5G teknolojisinin zararlarına dair uyarıyor. Bazı ülkelerde bu uyarılar ardından sokaklara çıkıp protesto yapan bile oldu.

5G İnternet Teknolojisi v2

Yüksek frekans dalgalarını kullanacak olan 5G teknolojisi, tıp alanı için çok önemli cerrahi müdahalelerde kullanılabilecek bir teknoloji, lakin bu az önce bahsettiğimiz radyasyon konusu insanların kafasını karıştırmış durumda. Bunun dışında 5G internet teknolojisi kullanımı için dalga boyu azaltılacağı için artık bu teknolojiden faydalanmak istiyorsak geçmişe nazaran daha fazla anten kullanmamız gerekecek. Bu antenler, hepimizin bildiği baz istasyonlarının gücünü arttırmak için kullanılacak, yani öngörülere göre artık çokça minyatür baz istasyonları görebiliriz. Antenler artacağı için ister istemez radyo dalgalarında da artış olacağı için bu radyo dalgaları vücudumuzu olmsuz yönde etkileyebilir.

5G İnternet Teknolojisinin Potansiyeli Nedir?

5G ile beraber kullandığımız en basit ürünlerin bile teknik olarak internete bağlanması mümkün olabilecek. Ev eşyalarından kullandığımız yollara dek internet ağı her noktaya ulaşabilecek. Bu da tam anlamıyla bir internet devriminin yaşanacağının göstergesi. Akıllı arabalardan, akıllı telefon ve televizyonlardan sonra çok sayıda elektrikli ev eşyası, akıllı statüsüne geçecek. Bu da her birinin üzerinde mikroçiplerin ya da antenlerin bulunacağı anlamına geliyor. Bu kadar yoğun bir yüklenme, elbette radyasyon açısından oldukça endişe vericidir. 

5G İnternet Teknolojisi v3

5G İnternet Ne Kadar Hızlı Olacak?

Bu sorunun cevabı nerede yaşadığınıza, hangi servis operatörünü kullandığınıza ve 5G İnterneti ne zaman kullanmaya karar verdiğinize göre değişecektir. Ancak varolan hızlara kıyasla sorunun basit cevabı: çok hızlı.

Bir firmanın yaptığı test sonuçlarına göre, saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşılmıştır ancak bu ulaşılan en yüksek hız. Ortalama hızın saniyede 1,4 gigabit olduğu belirtilmektedir ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknoloji olduğunu göstermektedir. Örneğin yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme sürelerinin de azalması beklenmektedir. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayacıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorundadır. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresinin birkaç milisaniyeye ineceği tahmin edilmektedir.

5G İnternet Teknolojisi Ne Zaman Hizmete Geçecek?

tanıtımlarında en öne çıkan teknolojik özellik birçok cihazın son nesil iletişim gücü olan 5G veri ve internet bağlantısını destekliyor omasıydı. Ne var ki, henüz bu hizmeti alabileceğiniz bir yer yok. Dolayısıyla 5G cihazları almak için acele etmenin pek bir anlamı bulunmuyor.

Örneğin bu hizmetin ABD’de 2019’un ikinci yarısından itibaren hizmete girmesi planlanıyor ama kesin bir tarih yok. Üstelik ABD’nin tamamında da değil, önce belli şehirlerde ve bölgelerde başlayacak. ABD’yi İngiltere, Almanya, İsviçre, Çin, Güney Kore ve Avustralya takip edecek. Türkiye için bir tarihten bahsetmekse şimdilik zor.

Euronews muhabiri Emma Beswick’e konuşan F5 Network şirketinin başmühendisi Bart Salaets, 5G’nin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini şu sözlerle değerlendirdi: “Film indirme örneği aslında herşeyi özetliyor. Bugün HD kalite bir filmi bilgisayarınıza 10 dakikada indiriyorsunuz. 5G ile bu bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için devrim niteliğinde olacak.”

Editörlerimizin teknoloji ve bilişim hakkındaki yazılarını daha çok okumak ister miydiniz? “Evet!” dediğinizi duyar gibiyim, öyleyse buraya tıklayınız.

Elon Musk’ın “Starlink” projesi hakkında editörlerimizin hazırladığı yazıyı hala okumadıysanız buraya tıklayınız.

5G teknolojisine benzer bir konu, yani “internet hız rekoru” hakkında yazmış olduğumuz yazı da belki ilginizi çekebilir. Okumak için buraya tıklayınız.

Paylaş
Önceki İçerikIrkçı birinin beyni nasıl çalışır ?
Sonraki İçerikCTF Nedir ?
Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte "Gelişen Teknoloji", "Yenilenebilir Enerji Kaynakları" gibi konulara yoğun ilgisi bulunmaktadır. Kişisel gelişimine daha yetkin bir şekilde odaklanmak için Diyalogin gibi saygın bir sitede blog yazarı olmayı ve burada kendini öğrenmeye daha da teşvik etmeyi amaçlamıştır.