AAA tarafından yürütülen yeni bir çalışma, mantıksız görünen bir şey buldu. Araştırmaya göre, uyarlanabilir hız sabitleme ve şerit tutma yardımcısı gibi gelişmiş sürücü destek sistemleri kullanma deneyimi olan sürücülerin, sistemleri kullanırken sistemsiz sürdüklerinden neredeyse iki kat dikkat dağılması yaşamalarının muhtemel olduğu görülüyor. Teknolojiyi kullanma konusunda daha az aşina ve tecrübeli olan sürücülerin, etkinleştirilen sistemlerle dikkati dağılmışken araç kullanma olasılığı daha düşük görüldü.

AAA, sürücülerin yeni sürücü destek teknolojisinin faydaları olmasına rağmen, maksimum güvenlik için direksiyonun arkasındayken aktif kalmaları ve devreye girmeleri gerektiğini hatırlamaları için uyarıyor. AAA’dan Dr. David Yang, araştırmanın, sürücüler yardımcı teknolojiyle deneyim kazandıkça, sürüş sırasında memnuniyet duyduklarını söylüyor. Yang, sisteme aşırı bağımlı olmanın sürücüleri ve diğerlerini kritik anlarda tehlikeli koşullara sokabileceğini belirtiyor.

İki sürücü grubu test edildi

AAA, iki sürücü grubu için sürüş davranışı videolarını analiz etmek üzere Virjinya Teknik Ulaşım Enstitüsü ile çalıştı. Her iki grup da gelişmiş sürücü destek teknolojisini kullandı. Gruplardan biri sistemleri kullanma konusunda deneyime sahipti. Buna karşılık, diğer gruptaki sürücülere 4 haftalık çalışma süresi boyunca kullanmak üzere gelişmiş sürücü destek sistemleri ile donatılmış bir araç verildi ve bu teknoloji ile ilgili daha az deneyime sahiplerdi.

Bilim adamları, araçlarına sahip olan sürücülerin yardımcı teknolojiye daha fazla aşina olduklarını ve dikkat dağılma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Diğer gruptaki kişilerin daha dikkatli ve meşgul olmaları daha olası. Virjinya Teknik Ulaşım Enstitüsü araştırmacıları, yardım sistemlerini kullanırken sürücülerin farklı aşamalardan geçtiğini teorize ediyor.

Birincisi, teknolojiyi öğrendikleri ve sistemlere güvenmeye daha az meyilli oldukları ve bu nedenle meşgul kaldıkları yenilik aşaması. Sürücüler nihayetinde deneyimli kullanıcı aşamasına ulaşıyor ve burada sistemlere aşırı bağımlılık onların dikkatini dağıtıyor.

Sonuç olarak teknolojinin bize sağladığı faydalara alışınca, istemsiz olarak buna alışıp aslında bir şey yapmamız gerekmediği düşüncesine giderek alışıyor ve bu durumun farkına varamıyoruz. Kullanmadıkça köreldiğimizi düşünebiliriz.