Günümüzde oldukça yaygınlaşmış olan Otizm’in bilinirliği gittikçe yaygınlaşıyor. Bilmek yetmez; anlamak ve yardımcı olmak adına çalışan bilim insanlarının sayısı da gittikçe artıyor. Otizm yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden bir gelişim farklılığıdır. Literatürde okuyucuyu daha iyi yönlendirecek tanımlar olsa da biz konuya böyle baktık.

Çocuklarına konulan bu teşhisle birlikte, sürece alışmak ve bazen kontrol altında tutulması gereken durumlarla karşılaşmak, zaman zaman aileleri zorlayabilmektedir. Çünkü otizmde stres kaynaklı ya da anlık sebebi  bilinemeyen bazı ataklar yaşanır. Bazı ailelerin  bu ataklarla toplum içinde karşılaşma kaygısı yaşadıkları için, kendilerini toplumdan soyutlamaya başladıkları görülmüştür.

Northeastern Üniversitesi’ndeki bilim adamları, iddialarına göre, otistik insanların olası sinir patlamalarını yaklaşık bir dakika öncesinden tahmin edebilecek, giyilebilir bir cihaz tasarladılar. Cihaz, stres seviyeleri agresif bir bölümün olabileceği noktaya yaklaştığında kişinin yakınlarını / bakıcılarını uyarmak için sinyaller üretiyor. Matthew Goodwin adlı davranışsal bir bilim adamı tarafından yaratılan bir ürün.
Goodwin’in tasarladığı cihaz bileğe takılmak için düşünülmüş. Otistik bireylerin dinlenme seviyelerinde, otizm bulunmayan insanlardan daha yüksek stres seviyelerine sahip olduğu gözlenmiş. Bu, onları agresif patlamalara daha yatkın hale getirir. Goodwin, stres seviyelerinin zaten çok yüksek olduğunu ve onları saldırgan bir olaya zorlamanın çok az zaman aldığını söylüyor.

Cihaz takıldığında bilek üzerinden: kalp atış hızını, ter üretimini, cilt yüzey sıcaklığını ve kol hareketlerini ölçebiliyor. Goodwin ve araştırmacı ekibi, agresif davranışları da olan 20 otistik çocuğu gözlemlemiş. Çocukların sahip olduğu her ruhsal bölüm izlenip; bölümlerle birlikte gelen psikolojik değişiklikler 87 saatten fazla izlenmiş.
Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler daha sonra çocukların giydiği biyosensörlü bir saatte senkronize edilmiş. Araştırmacılar her bir agresif patlamayı; kriz olmadan önce, sırasında ve sonrasında meydana gelen bedensel değişikliklerle eşleştirebilmişler. 20 örneğe dayanarak, Goodwin bir dakika içinde agresif bir patlamayı % 84 doğrulukla önceden tahmin edebilmiş.

Bilim adamı, bir dakika önceden uyarının veri kümesinin bir sınırı olduğunu ve daha büyük bir veri seti ve daha sofistike makine öğrenimi ile bir dakikadan çok daha önce uyarı alabileceklerini söylüyor. Cihaz, otistik çocukların ebeveynlerini kendi kendine empoze edilen ev hapsinden kurtarabilir. Çünkü ebeveynlerin genellikle agresif bir patlama korkusuyla çocuklarıyla hiçbir yere gitmediğini söyleyen Goodwin bu konuda bir şeyler yapılabileceğine inanıyor.

Tetikleyicileri ve tetiklenme saatini doğru hesaplayabilme becerileri daha çok geliştiğinde bu cihaz, çoğu ailenin toplumda rahat etmesini sağlayacak gibi duruyor. Umarız alınmak istenen yollar alınır.

Paylaş
Önceki İçerikYolculuklarınız için hikaye otomatı
Sonraki İçerikDemir-İyon piller hayatımıza giriyor
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.