Daha önce alglerin gıda olarak ne kadar yararlı olabileceğini duymuş muydunuz?

Rhode Adası Tasarım Okulu öğrencisi Hyunseok An algleri günlük hayatımıza sürdürülebilir ve güzel bir şekilde entegre etmek için kapalı prototip mikro-alg çitfliği yarattı. Mercan biçiminden sonra mercan olarak adlandırılan mikro çiftlik, sanat eseri gibi duvara monte edilebilen dörde dört ızgaralı bir biyoreaktör şeklini alıyor. Her kare bileşeninin içinde büyüyen algler şeffaf kaplardan görünür hale getiriliyor ve böylece sahipleri yosunları büyürken, renk değiştirirken izleyebiliyorlar.

1974’te Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Konferansı algi zengin besleyici yapısıyla “insanlık için en ideal gıda” olarak ilan etti; fakat popüler görüş süpergıdaları çoğu zaman gölet pislikleri olarak gördüğü için bunu görmezden geldi. RISD’de endüstriyel tasarım alanında yüksek lisans derecesi elde etmek isteyen Hyunseok An, alg algımızı değiştirmek ve onların sağlık ve çevresel faydalarını tanıtmak istiyor. Az girdi ile hızlıca büyüyen algler emme oranındaki karbon ayırma özelliğiyle övülürler. Hesaplanınca bu oran diğer bitkilerden 10 kat fazla demektir.

Mercan, her kültür hücresinde iki gram alg bulunan bir ızgara düzeninde düzenlenmiş 16 hücreden oluşur (günlük alınımı önerilir). Her hücre, stoklarını iki haftada bir tekrarlarlar ve böylece her zaman sürdürülebilir gıdalara erişebilecekleri şekilde yenilenir. Algler, stoklarını büyüttükçe ve stoklarını doldurdukça, hücre berrak renkten yeşil tonlarına kadar renk değiştirir. Şeffaf hücrelere basılan mercan deseni, mercanın tahriş olduğu küresel bir fenomen olan “mercan ağartmasının” tersine çevrilmesini sembolize eder. (Nedenleri deniz sıcaklığı dalgalanmalarından veya kirliliğinden farklı olabilir) ve algleri tamamen beyaza çevirir.

Hyunseok bir proje açıklamasında, “Kullanım ve iç mekan deneyimi sayesinde, mercan yosunu önyargısını değiştirmeyi, sosyal açıdan kabul edilebilir bir alg ile yeniden bağlantı kurmayı ve onu günlük yaşamımıza sokmayı hedefliyor” ,“Bunu yaparak, Mercan, bizler ve dünyamız için daha iyi, daha sürdürülebilir bir yaşam biçiminde bir adım öne geçmemize yardımcı olabilir.” diyor.

Belki de proje sahibinin açıklamaları dikkate alınır ve algler günlük yaşantımıza gıda olarak henüz tam anlamıyla giremeseler bile yararlanabileceğimiz alanlarda kendilerini gösterebilirler. Gelecekten beklentilerimiz olduğu müddetçe her şey mümkün. Dünyaya yararlı olan her şeye küçük bir fırsat vermek belki de bize büyük yararlar sağlayacak. Denemeden bilemeyiz.

Paylaş
Önceki İçerikALS hastalarına robotik destek
Sonraki İçerikYolculuklarınız için hikaye otomatı
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.