ALS hastalığı, esas olarak istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir bir nörolojik bir hastalıktır. Günümüzde, ALS hastalığının ilerleyişini durdurmak ya da tam tedavi sağlamak için herhangi bir tedavi seçeneği yoktur ancak bu konu üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

Columbia Üniversitesi’ndeki mühendisler, ALS hastalarının hareket etmesine yardımcı olacak bir robot boyun askısı geliştirdiler. Robot kişinin başını dik konumda tutacak ve hareket aralığını arttıracak. Mühendisler askının kişinin hayatını olumlu şekilde geliştireceğini ve bilgisayar imlecini kontrol etmek için gözlerini joystick gibi kullanacağını söyledi.

Mühendisler, askının içine kafa duruşunu ayarlayan sensörler koyduklarını belirtti. İnsan kafasının en az %70’ini geri kazandırıyor. En önemli özelliği ise rahat ve kolay giyilebilir olması.

Ekip, Robotun şimdiden hastalara umut verdiğini söylüyor. Robotumuz sadece ALS hastalarının işine yaramıyor. Nörolojik hastalıklar nedeniyle veya trafik kazalarından dolayı boyun travması geçiren hastalara rehabilitasyon için de kullanılabiliyor. Yaşam kalitesini ciddi anlamda üst seviyelere çekiyor.

Kas kuvvetinin gittikçe azalmasından dolayı ALS hastaları boynunu dik tutamıyor. Sonuç olarak hastalar kafa hareketlerini yerine getiremez ve yutkunma, nefes alma gibi işlemleri yapmakta zorluk çekerler. Mevcut boyunluklar ise hastalık ilerledikçe rahatsız edici olabiliyor.

Ekip, 11 ALS hastasıyla deney yaptılar. Katılımcılar aşamaları iyi bir sonuç ile bitirdi. Bu tür hastaları unutmayan ekibimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Dünya çapında güzel günler geçirmesek de bunun gibi haberler bizi mutlu etmekte.

Paylaş
Önceki İçerikKargo tespiti yapan kapı zili
Sonraki İçerikAlglerin dünya ve bizim için faydalı olabileceği kanıtlanıyor
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir