Alzheimer’ı 4 yıla yakın geciktirilebilecek gen bulundu

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Alzheimer hastalığının engellenmesi ve tedavisi ile ilgili olarak birçok bilim adamı ve araştırmacı çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda henüz kesim bir tedavi bulunamamış olsa da bazı umut verici gelişmeler yaşanıyor. Kanadalı bir grup araştırmacı çalışmalarında, Alzheimer hastalığının başlangıcını 4 yıla kadar geciktirebilen bir genetik değişken tespit ettiler.

Alzheimer araştırmaları yapan araştırmacılar, yaptıkları kan testlerinde hastalığın başlangıcı ile ilgili ipuçları veren bazı genetik işaretler bulmuşlardı. Kan testlerinde bu hastalığın başlangıcı ile ilişkili olduğu tespit edilen bazı proteinler saptandı. Yapılan son çalışmalar ile, bu proteinleri ortadan kaldırabilecek bazı tedavileri üzerinde duruldu. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütülen bu tedavilerle fareler üzerinde olumlu sonuçlar alındığı, hastalığının durdurulduğu hatta iyileşme gözlendiği raporlandı.

Mc Gill Üniversitesi ve Douglas Zihinsel Sağlık Merkezi‘nde görevli Prof. Judes Poirier‘in yönettiği Kanada’lı araştırma grubu da yürüttüğü çalışmalarda Alzheimere karşı koruma sağlayan doğal genetik değişken tespit ettiklerini açıkladılar. Poirier, “Yaptığımız çalışmada HMG-KoA Redüktaz (HMG-CoA Reductase) ismindeki gende bulunan ve beyindeki kolesterol üretimini düzenleyen bazı genetik değişkenlerin Alzheimer başlangıcını 4 seneye kadar erteleyebilecek özelliklere sahip olduğunu gördük.” sözleriyle özetlediği çalışmanın bu alanda çığır açabilecek bulgulara ulaştığını belirtti.

Dr. Poirier ve ekibinin ana amacı bu bulguları temel alarak belirledikleri biyolojik işlemleri tetikleyecek ilaç tedavileri ortaya koyabilmek. Dr. Proirier bu çalışmaların Alzheimerden korunma konusunda önemli gelişmelere yol açacağını söylerken, sağlıklı beslenme ve dengeli bir hayat tarzının da hastalıktan korunma konusundaki önemini tekrar hatırlatıyor.