Araştırmacılar eskiden çiğnenmiş bir sakızdan tam insan genomu çıkardılar

Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar çok ilginç bir şey açıkladı. Bilim adamları 5.700 yıl önce yaşayan eski bir insan tarafından sakız gibi çiğnenmiş huş ağacını kullanarak tam bir insan genomu elde edebildiler.  Ekip, huş ağacı kullanılarak ilk kez tam bir insan genomunun çıkarıldığını söylüyor.

Keşif, huş ağacı ziftini eski insan genom malzemesi için kullanılmayan bir kaynak olarak kullanmanın kapılarını açıyor. Araştırma ekibinin lideri Hannes Schroeder, antik bir insan genomunun ilk defa kemikten başka bir şeyden elde edildiğini söyledi.

İnsan genetik materyali ile birlikte, ekip ayrıca oral mikropları ve birkaç önemli insan patojenini de kurtardı. Genom, huş ağacının bir dişi tarafından çiğnendiğini gösterdi. Genetik olarak, anakara Avrupa’dan gelen avcı-toplayıcılarla, o zamanlar Orta İskandinavya’da yaşayanlardan daha yakından ilişkiliydi.

Bilim adamları, kadının muhtemelen siyah saçlı, koyu tenli ve mavi gözlü olduğunu söylüyorlar. Çiğnenmiş huş ağacı tarlası, Danimarka’nın güneyindeki Rødbyhavn’in doğusunda Syltholm’da yapılan arkeolojik kazılarda bulundu. Ekip, sitenin benzersiz olduğunu, çünkü her şeyin çamurla kapatıldığını ve organik malzemenin iyi korunduğunu söylüyor.

Sahada ayrıca, ördeklerin yediği ve içindeki fındık izlerini de içererek, bireylerin yediği diyete işaret ediyordu. Bir oral mikrobiyomun karakteristiği olan sahadan birkaç oral mikrobiyota çıkarıldı. Ekip ayrıca, enfeksiyöz mononükleoz veya glandüler ateşe neden olduğu bilinen Epstein-Barr Virüsünden olabilecek DNA’yı da buldu.

Bizlerden birinin de çiğnediği bir sakızın gelecekte araştırmalara konu olmayacağını kim bilir 🙂

KaynakShane McGlaun
Paylaş
Önceki İçerik“Havalı şemsiye” Air Umbrella
Sonraki İçerikYaban hayatı yapay zekanın elinde
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.