Araştırmacılar sağlığın izlenebilmesi için giyilebilir gaz sensörü geliştirdiler

Penn State Üniversitesi’nden  ve Northeastern Üniversitesi’nden araştırmacılar, çevreyi ve insan sağlığını izlemek için son derece hassas, giyilebilir bir gaz sensörü geliştirdiklerini açıkladılar. Araştırmacılar, giyilebilir sensörün yakında piyasada bulunabileceğine inanıyor. Yeni sensör, hassasiyeti artıran kendi kendine ısınma mekanizması sayesinde mevcut giyilebilir sensörler için bir gelişmedir.

Kendiliğinden ısınan mekanizma, giyilebilir sensörün hızlı bir şekilde geri kazanılmasını ve tekrar kullanılmasını sağlar.  Araştırmacılar, bu tür diğer cihazların harici bir ısıtıcı gerektirdiğini ve üretim için temiz oda koşullarında pahalı ve zaman alıcı litografi işlemi gerektirdiğini belirtiyor. Projedeki bilim insanları, grafene benzer olduğu söylenen oldukça gözenekli bir nanomateryal hattını modellemek için lazer kullandıklarını belirttiler.

Malzeme, gazı, biyomolekülleri tespit edebilen sensörler oluşturmak için kullanıldı ve gelecekte kimyasalları tespit edebilecek. Cihazın algılamayan kısmı, gümüş kaplı bir dizi serpantin hattı kullanıyor. Gümüşe elektrik akımı uygulamak, sensörün gaz algılama bölgesini yerel olarak ısıtarak ayrı bir ısıtıcı ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Serpantin hatları, giyilebilir sensörün, yaylar gibi, vücudun esnemesine uyum sağlamak için gerilmesine izin veriyor.

Bu yetenek giyilebilir sensörler için kritik öneme sahiptir. Bu uygulamada kullanılan nanomalzemeler, grafen oksit ve molibden disülfür veya ikisinin kombinasyonudur. Malzemeler ayrıca bir çinko oksit çekirdeği ve bir bakır oksit kabuğu içeren bir metal oksit kompozit kullanabilir.

Bilim adamları, US DTRA’nın ( Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’ndaki bir kurum) sinirlere veya akciğerlere zarar verebilecek kimyasal ve biyolojik ajanları tespit etmek için giyilebilir sensörle ilgilendiğini söylüyor. Bir tıbbi cihaz şirketi ayrıca, insan vücudunda gaz biyomarker tespiti ve akciğerleri etkileyebilecek kirleticilerin çevresel tespiti de dahil olmak üzere hasta sağlığı izlenmesi için üretimi ölçeklemek üzere ekiple birlikte çalışmaktadır. Ekip şu anda yüksek yoğunluklu diziler oluşturmak ve sensörleri daha seçici hale getirmek için sinyali iyileştirmeye çalışıyor.

Gittikçe gelişen giyilebilir teknolojiler ile birçok sistemi takip edebileceğiz gibi görünüyor.

KaynakShane McGlaun
Paylaş
Önceki İçerikStres, saçları grileştirebiliyor
Sonraki İçerikMüziğin haritası
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.