Artık işe uçarak gidebilirsiniz

Bu araba uçuyor!

Artık bir fenomen haline gelmiş Geleceğe Dönüş filminde, çocukken merakla izlediğimiz Jetgiller’de gördüğümüz ya da Jules Verne’in bilim kurgu romanlarında okuduğumuz kadarıyla gelecekte bizi uçan arabalar bekliyordu. Böyle bir geleceğe gerçekleşmesi imkansız gözüyle bakıyorduk. Fakat hayal ederek ve bekleyerek geçirdiğimiz onlarca yıldan sonra, bir Slovak şirket sonunda uçan araba yapmayı planladı ve yüzlerce mühendisle kolları sıvadı. Aracın şu ana kadar toplam 4 versiyonu çalışıldı. Şu an itibariyle araç satışa da hazır; Aeromobil 4.0 raflardaki yerini alıyor diyebiliriz.

Slovak şirket AeroMobil, kanatları hem şehir trafiğine uygun hem de havaalanından havalanıp yere inebilmeye imkan tanıyan bir prototip tasarlamıştı. Aracın yoğun trafikte rahat kullanımından, kolay park edilebilmesine, seyir halindeyken diğer araçlar kadar kolay fark edilmesine ve farklılığının dikkat dağıtmamasına kadar birçok hususu tasarım aşamasına dikkate alınmış. Aslında tasarımlarını piyasaya sürmek için daha uzun zaman bekleyeceklerdi fakat süreci hızlandırıp 2017’de planlarını gerçekleştirme noktasına gelecek kadar atağa geçtiler. 

CEO’suna göre, başarılı bir takım çalışması sonucu ortaya çıkan bu proje yalnızca bir vitrin ürünü değil, uçak ve otomobili birleştirip ortaya çıkan ürünü pazarlanabilir hale getirebilme çalışması. Ayrıca bu araç en başta lüks araç hayranlarının ve uçuş meraklılarının ilgisini çekmeyi amaçlıyor. Bu nedenle de Tesla Motors’un son çıkan araçları ile birkaç yüz bin dolarlık küçük uçaklar arasında bir fiyat vaadinde bulunuyor.

Günlük kullanılabilirliği ne kadar yüksek olur bilinmez fakat hem uçak hem de lüks bir otomobil almak isteyenler için bulunmaz bir alternatif olacağı kesin. Bu açıdan bakıldığında ekonomik olmasının yanında, uçma eyleminin günlük hayatınızın bir parçası haline geleceği fikri bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Fiyatının ekonomik ve kullanımının yaygınlaştırılabilir olduğu varsayılırsa, metropollerdeki trafik sorununa da yaratıcı bir çözüm yolu olarak görülebilir. 

Yalnızca metropollerdeki uzun mesafeleri değil, şehirler arası birçok uçuş içinde kolay kullanım sağlayan bir alternatif olabilir. Yüzlerce kilometrelik uçuş mesafesi bir mühendislik harikası Aeromobil 4.0 oldukça çevre dostu denebilir. Yerdeyken elektrikli bir motor ile ilerleyen araç, havada diğer uçan araçlar gibi petrol türevleri yakıt kullanıyor. Kalkış için herhangi birkaç yüz metrelik asfalt ya da beton zemine ihtiyaç duyarken, iniş için de aynısı ya da bir çim yüzeyde gayet yeterli oluyor. Tüm bu artıların yanısıra bizce en önemli eksikleri de mevcut; en önemlisi araç aerodinamik gereği yalnızca ki kişilik. Diğer bir dezavantaj ise kitlelere yayılacak kadar maliyetlerin düşebilmesi için gerçekten uzun zamana ihtiyacı var.

Aşağıdaki video, aracın aeromobil 3.0 sürümü için çekilmiş resmi videosudur.