Araştırmacılar at kılından sahte gergedan boynuzu üretti.

Gergedan boynuzu artık at kılından üretilecek. Bu durum gergedan dostlarımızın avlanmasını bir nebze azaltacağını umuyoruz.

gergedan boynuzu

Gergedan ve atların ortak noktası nedir ? Ortak bir ata. Bu bilgi Çin’deki Oxford Üniversitesi ve Fudan Üniversitesi‘nden bilim insanları karaborsayı canice besleyen kaçak avcılığı azaltmak için kullanılabilecek yapay bir boynuz yapmanın bir yolunu geliştirmeleri ile ortaya çıktı.

Araştırmacılar yapay boynuzu şaşırtıcı bir şekilde gerçek gergedan boynuzuna benzediğini açıkladı.

gergedan boynuzu [1]
Bu görsel solda gerçekten gergedan sağda ise yapay bir boynuzu gösteriyor.
At ile ortak atadan geldikleri için işlerinin biraz daha kolay ilerlediğini söylediler. Atın kuyruk kılları kullanılarak üretiliyor. Gergedan boynuzu bazı ülkelerde ilaçlarda kullanılıyor. Karaborsayı canlı tutabilmek için kaçak avcılar bir çok popülasyonu canice katletti. Son erkek kuzey beyaz gergedan’ı 2018 yılında Kenya’da öldürdü. Diğer gergedan gruplara hâlâ hedef olmaya devam ediyor.

Yapay boynuz, gerçek boynuz gibi keratinden oluşmuyor. Bu durum onu daha ekonomik hale getirdi. Yapay boynuz ile kaçak gergedan avcılığının bitmesini temenni ediyoruz.

Paylaş
Önceki İçerikSuda batmayan metal
Sonraki İçerikMakinalar Arası İletişim
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir