Balkonda “otomatik portakal” yetiştirmek mi?

Dünya nüfusunun büyük bir kısmının büyük şehirlerde yaşadığı, toprakla temasımızın giderek azaldığı 21. yüzyılda yine de herkes gibi bir bitkiyi izlerken, kokusunu içimize çekerken mutlu oluyoruz. Birçoğumuz içgüdüsel olarak toprakla haşır neşir olmak, üretim sürecinin bir parçası olmak istiyoruz. En azından bahçe işleri ile ilgilenmenin tedavi edici doğası hepimizin ilgisini çekiyor diyebiliriz. Birçoğunuzun evinde bir bitki yetiştirmek istediğini fakat nasıl ilgileneceğini bilmediği ve bitkiyi öldürmekten korktuğu için cesaret edemediğini söylediğini duyar gibiyim.

SproutsIO‘nun kurucusu Jennifer Broutin Farah da sizi duymuş olmalı ki tam ihtiyacınız tak-çalıştır, kullanıcı dostu topraksız bir sistem icat etmiş. Sistem 2 parçadan oluşuyor. Birincisi fişe takılan dijital bir saksı veya mini sera olarak düşünebileceğimiz cihaz. Diğeri ise bu cihaza takılacak olan ve yetiştirilecek bitkinin tohumlarını içeren kartuş. SproutsIO’dan temin edeceğiniz tohum kartuşlarını cihaza yerleştirdiğinizde sistem otomatik olarak yetiştirilecek bitkiyi tanıyor ve bu bitkinin ihtiyaçlarına uygun nem, ışık, sıcaklık ve besin değerlerini sağlamaya başlıyor. SproutsIO bitkilerin farklı sulama ihtiyaçları sebebiyle hem kök sulaması hem de buğu ile sulama yapabiliyor.

Jennifer Broutin Farah, SproutsIO kullanılarak toprakta bitki yetiştirmede kullanılan suyun yalnızca %2si ile 6 kata kadar daha fazla verim elde edilebildiğini belirtiyor. Bu denli düşük su ihtiyacı olması sebebiyle SproutslO ile yetiştirilecek bir bitkiyi öldürmek imkansız. Kaldı ki yetiştirilen bitkiyi cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama ile sürekli olarak takip edebiliyorsunuz.

SproutsIO şu anda sadece prototip aşamasında ve Kasım ayında beta testine başlanılacağı bilgisi veriliyor. Satış fiyatı henüz belli olmayan bu sistemin şimdiden Grove Labs ve Freight Farms isimli rakipleri ortaya çıkmış durumda.