Basit Anlatım: Mesajınızı Basitleştirmenizin 6 Yolu

İnovasyon deyince aklımıza çok şey geliyor. Yenilikçi iş iş fikirleri, girişim, yatırım, yatırımcı. İşte girişimci ile yatırımcı bir araya gelirken, girişimcinin fikrini basit ve yalın bir biçimde anlatmasında fayda var. Girişimcilerin yatırımcıya sunumları esnasında en sık görülen hatalardan biri sadelik, duruluk ve basit anlatımın eksikliği diyebiliriz.

Girişimciler için yatırımcılara sunum yapmanın inceliklerine dair paylaşacağımız yazıdan evvel, basit anlatım ile herhangi bir fikri karşımızdakine anlatmanın detaylarını paylaşıyor olacağız.

Çünkü, eğer açık, net, kolay anlaşılabilir bir içerik üretebiliyorsanız; insanlar anlattıklarınızın değerini çok daha kolay görebilir ve sizi dinlemeye devam ederler.

Peki, anlatımınızın su gibi berrak olması için neler yapmalısınız? İşte size birkaç ipucu:

1) Ne söylemek istediğinizi bilin

Yazmaya başlamadan önce şunları mutlaka biliyor olmanız gerekir. Örneğin;

  • Konu: Ne hakkında anlatım yapacağınız belirtilmelidir.
    “Bu yazı basit anlatım hakkındadır.”
  • Amaç: En açık içerik amacı olan içeriktir.
    “Bu yazıda amacım basit anlatımın nasıl yapılacağını açıklamaktır.”
  • Taslak: Taslak bir makalenin temel yapısıdır. Benim taslağım basit anlatımı sağlamak adına üzerinde duracağım 6 maddeden oluşuyor

 2) Kime anlattığınızı bilin

Dinleyicinizin/okuyucunuzun kim olduğunu bilmek iyi anlatmanın/yazmanın önemli bir özelliğidir. Sesleneceğiniz kitleyi kadar iyi tanırsanız o kadar rahat iletişim kurabilirsiniz.

Daha etkili bir iletişim kurmak için; sesleneceğiniz kitlenin sosyal yaşantısına, özel zevklerine, tercihlerine ve alışkanlıklarına hitap edebilecek bir anlatım tercih etmelisiniz. Bu, anlatmak istediklerinizin daha rahat anlaşılmasını sağlayacaktır.

Daima “Anlattıklarımın daha kolay anlaşılması için ne yapmalıyım?” sorusunu kendinize sormalısınız.

3)Yabancı Olabilecek, Az Kullanılan Kelimeleri Tanımlayın

Anlatımınızı netleştirmenin basit bir yolu da kullandığınız terimleri açıklamaktır.

Belirli bir konu veya kavram odaklı bir anlatım yapacaksanız, konu ve kavramın ne olduğunu açıkladığınızdan emin olun. Böylece ne anlattığınızı daha iyi anlayacaklardır.

Okuyucu veya dinleyicileriniz bu kavramları zaten gayet iyi biliyor ve hatta konunun uzmanları olabilirler. Siz kavramlara zaten çok hakim olduğunu düşündüğünüz bir kitleye hitap ettiğinize inanıyor olabilirsiniz. Ancak bu tanım yapmaktan kaçınmanıza neden olmamalıdır. Konunun bütünlüğü ve akışı için bu aşama oldukça önemlidir.

4) Kısa cümleler kurun

Kısa cümlelerin anlaşılması daha kolaydır. Birçok kelime, kelime topluluğu ve cümleciklerden oluşan uzun cümleler kurarsanız, basit anlatımdan uzaklaşmaya başladınız demektir 😉

5) Uzun ve iddialı kelimeler kullanmayın

Herhangi bir anlatımda şu kelimeleri kullanma sebebimiz ne olabilir ki?

  • Çekoslavaklaştıramadıklarımızdan mısınız?
  • Ademimerkeziyetçilik

İnsanları etkilemek mi? Gösteriş yapmak mı? Kendimizi tatmin etmek mi? Birçok kişi için bu kelimeler hiç bir şey ifade etmeyecektir.

İnsanlara anlamsız gelecek, uzun ve iddialı sözcüklerden uzak durun.

6) Tutarlı olun

Küçük ve yerinde sürprizler tabii ki olabilir ancak tahmin edilebilir olmak her zaman iyidir. Bu şekilde anlatım, insanların sizden neyi nasıl duyacaklarını bilmelerini sağlar. Bu da sizi tekrar dinlemesi/okuması konusunda teşvik eder.

Bayilik veren fast-food restoranları düşünün. İçerisinin nasıl göründüğünü, menü seçeneklerini, nasıl sipariş vereceğinizi ve hatta yiyeceğinizin lezzetini dahi önceden bilirsiniz. İnsanlar bu tarz restoranları tercih ederler çünkü neyle karşılaşacaklarını önceden bilirler.

Sonsöz: Basit anlatımda uzmanlaşmak

Yukarıda saydıklarım hepimizin bildiği ama çoğu kez es geçtiğimiz maddelerdir.

Basit anlatım; içeriğe doyduğumuz günümüz dünyasında kayıp bir sanattır. Ne kadar açık yazarsanız, yazdıklarınız o kadar anlaşılacak, direnecek ve bir o kadar da hayatta kalacaktır.

Anlaşılır yazmak güçlü, ilgi uyandıran ve saygı duyulan bir anlatım biçimidir. Gözler size döner, zihinleri değiştirir ve harekete geçmeye teşvik eder. Ve unutmayın ki basit anlatım tekrar gerektirir. Belki ilk denemenizde, ikincide hatta dokuzuncu veya onuncu denemenizde de istediklerinizi basit bir şekilde anlatamayabilirsiniz. Ama üzülmeyin ve denemeye devam edin. Mutlaka başaracaksınız.