Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar daha harcıyor

79 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri olan, Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates birçoğumuzun bildiği üzere servetinin önemli bir bölümünü topluma fayda sağlayacak projelere harcayan bir hayırsever. Eşi ile birlikte kurmuş olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı’nın dünyanın geri kalmış ülkelerde yürüttüğü sağlık, temiz su gibi projelerini biliyoruz.

Bill Gates şimdi de kişisel servetini dünyanın bir diğer önemli sorunu olan temiz enerji konusunda çalışmalar yapmak üzere harcıyor. Bugüne kadar temiz enerji alanında çalışmalar yürüten şirketlere 1 milyar dolara yakın yatırım yapan Gates, önümüzdeki 5 yıl içinde enerji teknolojileri yatırımlarına 1 milyar dolar daha ekleyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde www.gatesnotes.com sitesi üzerinde yayınladığı blog yazısında, Bill Gates dünyanın neden daha fazla temiz enerji inovasyonuna ihtiyaç duyduğunu anlatıyor. Temiz enerji teknolojilerine böylesine büyük paralar yatırıyor çünkü küresel ısınmanın zararlarını fakir insanların çok daha derinden yaşayacağını düşünüyor. Küresel ısınma probleminin ortaya çıkmasında neredeyse hiçbir sorumluluğu bulunmayan fakir ülkelerin sorunun felaket derecesindeki sonuçlarına katlanmak durumunda bırakılmasının kabul edilemez bir adaletsizlik olduğunu belirtiyor. Özellikle de bu felaketlerin; bir kısmında kendisinin de ciddi katkıları bulunan, fakirlik ve hastalıkla yapılan mücadelede son 50 yılda elde edilen ilerlemenin etkilerini ortadan kaldıracak olması Gates’i bu adımı atmakta daha sorumlu hissettiriyor.

Bill Gates yeni bataryalar, güneş enerjisi ve nükleer tasarımı teknolojileri alanlarında çalışan inovatif şirketlere milyonlarca dolar yatırıyor. Dünya genelinde hükümetlerin sıfır-karbon salınımlı enerji için yaptığı toplam yatırım birkaç milyar doları geçmiyor. Umarız ki Bill Gates’in farkına vardığı tehlikeyi hükümetler ve dünyanın zengin iş adamları da ciddiye alır ve bu konuda yapılan yatırımlar katlanarak artar.