Brezilya Stadyumları Toplu Konuta Mı Dönüşüyor?

Geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleşen ve Brezilya’nın toplamda 4 milyar dolar harcayarak düzenlediği Dünya Kupası maçlarının tamamlanmasının ardından inşa edilen stadyumların ne olacağı sorusu Brezilya‘da önemli bir gündem oluşturuyor. Dünya kupası için inşa edilen 12 stadyumun bir kısmı düşük kapasiteli bölge takımları tarafından kullanılmaya devam edebilecek fakat bir kısmının önemli bir kaynak israfı olduğunu söylemek mümkün. Örneğin, futbol takımı olmayan ve bir orman bölgesinde kurulu olan Manausşehrine yapılan 44.500 koltuk kapasiteli Arena da Amazonia.

Ülkedeki gelir eşitsizliğinin getirdiği rahatsızlıklar sebebiyle Dünya Kupası’nın düzenlenmesine karşı çıkan milyonlarca Brezilya’lıyı bir nebze rahatlabilecek ve inşa edilen stadyumların atıl kalmasının önüne geçecek bir öneri 2 Fransız mimardan geldi. Axel de Stampa ve Sylvian Macaux adında 2 Fransız mimar, Casa Futebol (Futbol Evi) adını verdikleri proje ile dünya kupası sonrasında geleceği belli olmayan 12 stadyumu Brezilya’nın fakir halkı için düşük fiyatlı toplu konutlara dönüştürmeyi öneriyorlar.

Stampa projenin 12 stadyumu kapsadığını belirtiyor. Bunlardan 6 tanesinde stadyumun dış cephesine yerleşim yapmak mümkün. Bu 6 stadyumun dış cephesi 7-8 metre aralıklı beton veya metal kolonlardan oluşuyor. Projeye göre kolonların arasına yerleştirilecek prefabrike evlerle stadyumların dış cepheleri değerlendirilebilir.

Kalan 6 stadyumda ise oturma kapasitesi düşürülerek tribünlerin bir kısmındaki koltukların yerine 105 m2′lik kapsül evler yerleştirilmesi fikri ortaya atılıyor. Böylece bahsi geçen 12 stadyumun tamamı futbol maçları için kullanılmaya devam edilebilecek ve aynı zamanda sosyal konut projesi olarak değerlendirilebilecek.

İkili projenin uygulamaya alınması durumunda her stadyumda 1500-2000 kişinin yaşayabileceğini, toplamda 20.000 kişinin barınabileceğini öngörüyorlar. Bu cesur ve yaratıcı proje ikilinin “Her Hafta Bir Proje” adını verdikleri ve 1 yıl boyunca yaratıcılıklarının sınırlarını test ederek her hafta 1 spontan mimari proje ortaya koydukları sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Şu anda yalnızca konsept olan bu tasarım Brezilya hükümetinin ilgisini çeker mi bilinmez ama umarız bir yerlerde benzer sosyal problemlerin çözümüne ilham kaynağı olur.