BYU araştırmacıları WiFi genişletme protokolü oluşturuyor

Bir bilgisayar mühendisliği profesörü tarafından yönetilen BYU’dan bir grup araştırmacı, WiFi özellikli bir cihazın sinyalleri gönderip alabileceği mesafeyi önemli ölçüde uzatabilecek bir protokol oluşturdu. Yeni protokol ile ilgili en ilginç kısım: yeni bir donanım gerektirmemesi. Yeni protokol, Nesnelerin İnterneti cihazlarına yönelik.

Yeni protokol, testlere göre kapı sensörleri veya hareket dedektörleri gibi IoT cihazlarının menzilini 60 metreden daha fazla uzatabilir. Bilgisayar mühendisliği profesörü Phil Lundrigan, yeni teknolojiyle ilgili harika olan şeylerin hepsinin yazılımda yapılması olduğunu söylüyor.

Ekibinin geliştirdiği yazılımın “teoride”, yazılım güncellemeli “neredeyse her” WiFi özellikli aygıta kurulabileceğini söyledi. Yeni protokole On-Off Noise Power Communication ( On-Off Gürültü Gücü İletişimi olarak çevirebiliriz)adı verilir. Normal WiFi aktif kalmak ve bir sinyal sağlamak için en az 1 Mbps’ye ihtiyaç duyar. Geliştirdikleri yeni protokol saniyede sadece 1 bit gerektiriyor.

Bu, standart WiFi’nin ihtiyaç duyduğu veri hızının milyonda biridir. Ekip, verilere ek olarak kablosuz ses göndermek için WiFi özellikli bir cihazda vericiyi ayarladı. Programlama, vericiyi kablosuz yönlendiricinin gürültüden tanıyabileceği bir şekilde açar ve kapatır.

Açma ve kapatma döngüleri, yönlendirici, veri alınmasa bile sensörün hala ilettiğini bilmesini sağlar. Ekip, bir garaj kapısı sensörü gibi yalnızca açma / kapama mesajına ihtiyaç duyan WiFi cihazları için 1 bitlik bilginin yeterli olduğunu söyledi. Ekip aynı tekniğin hücresel veya Bluetooth sinyallerine de uygulanabileceğini söylüyor.