Çamaşır katlamayı kim sevmez ki?
Şaka bir yana, teknoloji her adımımızda bizi takip etmeye ve Jetgiller çizgi filmi gerçek olmaya her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor. CES (Consumer Electronics Show)’te tanıtılan ürünler içerisinde bu sene bir de çamaşır katlama robotu vardı. Rosie, pardon FoldiMate isimli bu robot kendisiyle aynı isimli bir ABD-İsrail şirketinin ürünü. Bu ev robotunun yaşam amacı ise, sizi çamaşır katlama gibi rutin bir işten tamamen kurtarmak!

Evinizdeki çamaşır makinesinden biraz daha az yer kaplayan FoldiMate, bir çamaşır sepeti dolu temiz çamaşırlarınızın hepsini 3 dakikada katlayabiliyor. Ki bu da elde katlanabileceğinden en az 2 kat daha hızlı yapılması demek. Ayrıca bu akıllı robot, kıyafetlerinizi katlamakla kalmıyor, bu işlem sırasında kıyafetlerinize parfüm sıkmanıza ve kırışıklıkları azaltıcı bir ürün eklemenize de izin veriyor. Böylece çamaşırlarınız profesyonel eli değmişçesine katlanmış olarak size geri sunuluyor.

Bu özelliklerin hepsini pantolon, havlu ve tişört gibi kıyafetlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak robot çorap, iç çamaşırı vb. küçük boyutlu veya çok büyük boyutlu çamaşırları katlayamıyor.

Her bir parçayı yaklaşık 10 saniyede katlayabilen FoldiMate, kırışıklık düzeltme işlemini ise 20-30 saniyede yapabiliyor. Kısaca bir çamaşırınızın katlanması yaklaşık 34-45 saniye sürüyor. Kumaşlarının kalınlığına göre değişmekle beraber,  robot tek seferde 10-30 adet çamaşırı katlayabiliyor.

Tabii bu katlı çamaşırlar için sizin de yapmanız gereken bir şey var: Her kıyafetinizi robotun üzerinde bulunan mandallara düzgün bir şekilde tutturmanız. Daha sonra çamaşırlar robotun içine çekiliyor ve katlandıktan sonra robotun içinde bulunan sepete düzgün bir şekilde yerleştiriliyor.

Firma FoldiMate’in ütüleme yerine geçmeyeceğinin altını çizse de ürünlerinden gururlular. 2017’nin sonunda satışa çıkarmayı hedefledikleri robotun fiyatı 700-850 Dolar arasında. Kırışıklık giderme aksesuarı ise 200 ile 300 dolar arasında bir fiyata ekstra olarak satılacak.

Ayrıca FoldiMate,

  • Wifi özelliği taşıyor,
  • Bir kurutma makinesi kadar yer kaplıyor (71cm x 81cm x 79cm),
  • 30 kg ağırlığında.

Ürünün ayrıntılarını bulabileceğiniz ve ön sipariş verebileceğiniz internet sitesi:  https://www.foldimate.com/

Paylaş
Önceki İçerikHOLLANDA’DAKİ CAM KABİNLİ RESTORANTI DUYDUNUZ MU?
Sonraki İçerikDeniz Kumu İle 3 Kat Daha Dayanıklı Pil Üretildi
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir