Cilt Kanseri analizi yapan mobil uygulama

Cilt Kanseri

Yeni teknoloji cilt kanseri analizi yapan uygulama

Cilt kanseri, anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesidir. Cilt hücrelerinin (çoğunlukla güneş ışığından ya da bronzlaşma yataklarından kaynaklanan ultraviyole radyasyonundan kaynaklanan) onarılmamış DNA hasarı, cilt hücrelerini hızla çoğalmasına ve kötü huylu tümörler oluşturmasına neden olan mutasyonları ya da genetik kusurları tetiklediğinde ortaya çıkar. Dünya’da en çok görülen kanserler cilt kanseri ve Meme kanseridir. Eğer akıllı bir telefona sahipseniz bunu dert edinmenize gerek yok. SkinVision, güçlü bir iddia peşinde. Uygulamayı kullanabilmek için bedeninizi sıkı takip etmeniz gerekiyor. Dikkatinizi çeken benleri takip altına almanız lazım.

Cilt Kanseri

SkinVision, cildinizde ki farklı gördüğünüz lekeleri izlemenizi sağlayan İOS ve Android uygulamasıdır. Kullanıcılardan, telefon kameralarını kullanarak şüphelendiği kısmı taratmasını istiyor. Bu fotoğrafı incelemesi için yapay zekaya gönderiyor. Yapay zeka tam 30 saniye içerisinde size geri dönüş yapıyor ve size bir derece sunuyor. Düşük, orta ve yüksek şeklinde. Bunu düzensiz desenler, asimetri, çoklu renkler, boyut ve düzensiz sınırlar gibi deri kanseri belirtileri arayarak yapıyor. Uygulamanın şüphelenmesi durumunda ise uzman bir doktor tarafından yardım almanız hakkında uyarı yapıyor. Şüphelenmesi durumunda telaş etmeyin bu sadece bir uyarıdır doktorunuz teşhis koymadığı sürece cilt kanseri olduğunuz gerçekçi bir düşünce değildir.

SkinVision uygulamasını indirmek için;

Android için buraya tıklayınız

İos için buraya tıklayınız

Cilt KanseriSkinVision sözcüsü Abigail Blackburn, “ Uygulamamız resmi bir teşhis yapmıyor, risk değerlendirmesi yapıyor ve size öneriler sunuyor” dedi. Araştırmacılar, uygulamanın erken cilt kanseri tespitinde çok önemli bir rol oynadığını söylüyor. En yaygın cilt kanseri belirtisinde %95,1 olumlu bir değerle risk değerlendirmesi yaptı. Kanser söz konusu olduğunda bunun gibi uygulamalar hayat kurtarıcı olabilir. Doktorunuza başvurarak analizin doğruluğunu onaylatabilir, geliştiricilere feedback vererek uygulamayı geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Artık oturduğunuz yerden bilime hizmet etmek ciddi derecede kolaylaştı.

Tabii ki de doktorlarımız yapay zekalarla değişmeyeceğiz, onlara çok ihtiyacımız var. Onların üzerindeki yükleri hafifleteceğiz. Kanserde erken teşhis çok önemli, insanların bu uygulamayı bilinçli bir şekilde kullanması gerekiyor. Sözcünün de dediği gibi unutmayın sadece “analiz” yapıyor.

Paylaş
Önceki İçerikBYU araştırmacıları WiFi genişletme protokolü oluşturuyor
Sonraki İçerikParlayan Yıldız: Yapay Zeka
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir