Cinsel saldırıları engelleyebilecek oje

Son yıllarda dünya çapında yaygınlaşan online çöpçatanlık siteleri, ortak ilgi alanlarına sahip kişilerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırıyor. Bu siteler ne kadar kaliteli hizmet vermeye çalışsalar da bayanların buralardan tanıştığı kişilerle ayarladıkları ilk buluşmalarda istenmeyen tecavüz olaylarıyla karşılaşmaları da söz konusu olabiliyor.

Fikir, içeceklerine içki katıldıktan sonra darp edilmelerinden şikâyetçi olan, North Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki bir grup erkek kimya öğrencisi tarafından geliştirilmiş. Bu noktadan harekete geçen Undercover Colors isimli startup ekibi, bayanların bu tarz ilk buluşmalarında kullanabilecekleri, buluşma sırasında içtikleri içeceklerin içerisinde olabilecek içkileri tespit etmeye yarayan cepte taşınabilir  pd.idisimli bir kişisel tespit kiti geliştirdi.

Ekip ilk buluşmalarda meydana gelen tecavüzlerin tespitinde az gelişmiş teknolojilerin kullanılmasından yola çıkmış. Çünkü bu tarz potansiyel bir cinsel saldırıyı, saldırganda şüphe uyandırmadan ortaya çıkaracak bir yöntem maalesef yok. Undercover Colors ekibi şimdi ise bayanların çantalarında bu iş için taşımaları gereken ekstra bir alet kullanımına gerek bırakmayan, içtikleri içecekte tecavüz hapının var olması durumunda reaksiyon vererek renk değiştiren oje üzerinde çalışıyor.

Her ne kadar gizlice yapılması zor gibi görünse de parlatıcının çalışması için kullanıcının parmağını bardaktaki içeceğin içerisine daldırması gerekiyor. Parlatıcıda meydana gelecek renk değişimi, kullanıcıya içeceğinin içerisinde istenmeyen bir madde olduğunu gösteriyor ve böylece kullanıcı içerisine düşeceği zor durumdan kendisini uzaklaştırma imkânına kavuşuyor.

Ürün henüz geliştirilme safhasında ve ne zaman raflarda yerini alacağı ise henüz belli değil. Buna rağmen Undercover Colors ekibi, “Kairos 50 Startup” yarışmasında finale kaldı ve “NC Eyaleti Girişimcilik İnisiyatifi” tarafından fonlanmaya hak kazandı.

Bu tür sevimsiz olayların yaşanması her ne kadar istenmese de karşılaşılan bir durum. Renk değiştiren oje ise bu tür durumlarda önceden haberdar etmesiyle bayanlara yenilikçi bir çözüm sunuyor.

Paylaş
Önceki İçerikKafein bağımlılarına müjde: Joule
Sonraki İçerikGöğüs kanserini görme engelli kadınlar tespit edecek
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.