Çocuğunuzun tek başına araba kullanması sizi endişelendiriyor mu?

Araç kazalarında ölüm, ABD’de 16-20 yaş aralığındaki gençler arasında en önde gelen ölüm nedeni olarak saptanmış. Hatta bunun benzeri sebeplerle, ebeveynlerin bir gözünün acemi yeni sürücüde olmasını sağlayan CarVi adlı bir aygıt Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanıma başlamış. CarVi küçük ve kurulumu kolay,  dünyadaki en gelişmiş kamera teknolojisi olarak tanımlanıyor. CarVi 2010 yılında fikir olarak doğan, 2014 yılı başlarında prototip olarak üretilen ve bir kitlesel fonlama sitesinde fonlanarak hızla hayatımıza giren bir güvenlik cihazı.

CarVi yolu takip etmek için kameraları kullanıyor. Kameralardan alınan görüntü anında analiz ediliyor. Cihaz eğer potansiyel bir tehlike sezerse, sesli ve görsel uyarı veriyor. Ebeveynler bu cihazı kullanıyor, çünkü 16 yaşındaki her beş gençten biri sürücülüğünün ilk bir yılı içerisinde bir kazaya karışıyor. Yaşlı sürücüleri de reaksiyon hızlarının yavaşlığı ve görüşlerindeki azalmadan dolayı unutmamak gerek.

Amerikan Chevrolet firması 2016 yılında çıkarmayı planladığı Malibu adlı modelinde güvenli sürüşü teşvik etmek amacıyla, CarVi ile benzer amacı paylaşan, sürücünün davranışlarını düzenli olarak ebeveynlerine gönderen dâhili izleme sistemi olan Genç Sürücü (Teen Driver) özelliğini duyurdu.

Genç sürücü sistemi, emniyet kemeri takılana kadar ses sistemini çalıştırmaması, hız uyarı ikazı vermesi gibi önleyici özelliklerinin yanı sıra; denge kontrolü, ön çarpma fren ve çekiş kontrolü gibi güvenlik önlemleri de sunuyor.

Genç sürücü sistemi sürüş sonrasında verileri araç içerisinden erişilebilen, sürücünün ne sıklıkta hız uyarılarını ve diğer ikazları tetiklediğini ebeveynlere bildiren ve böylece bir nevi gencin ne kadar güvenli sürüş yaptığını gösteren “rapor kartları” halinde derliyor.

Güvenliğin her zaman önemli olduğunu biliyoruz ancak artık günümüzde teknolojinin yardımıyla güvenlik konusunda sunulan çözümlerin gün be gün arttığını da söyleyebiliriz. Genç sürücü sistemine benzer bir izleme sistemi aslında direksiyon derslerinde sürücü adaylarına alışkanlıklarını daha iyi anlamaları amaçlı veya alkollü araç kullananlarının neden olacağı trafik kazaları önleme amaçlı olarak da kullanılabilir ve belki de tıpkı artık hava yastıksız aracın olmaması gibi sektör standardı haline getirilip her araca konulabilir.

Paylaş
Önceki İçerikMachine Learning ile Penetrasyon Testleri
Sonraki İçerikKolombiya’da seramik ev turist çekiyor
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.