Çocuklar için kodlama oyunu “Osmo”

Çağımızın en önemli becerilerinden biri olarak sayılan kodlamayı çocuklara öğretmek için de yeni yöntemler arayışı sürüyor. İşte bu amaçla yola çıkan Osmo herkesin kullanabileceği bir kodlama oyunu geliştirdi. Osmo, bunu bilgisayar programlarının soyut olan “yapı taşlarını” gerçek yapı taşlarına çevirerek yapıyor. Amaç ise 5 yaşındaki bir çocuğun bile teknik bilgisi olmadan kodlamayı yapabilmesini sağlamak.

Osmo kodlama oyunu, Osmo platformunun en son oyunu. Şirketin önceki girişimleri gibi, bu oyun da fiziksel ve dijital objeleri harmanlıyor, çocukların iPad kullanarak gerçek dünyada oyun oynamalarını sağlıyor.

Bu kodlama oyunu, Northwestern Üniversitesindeki bir etkileşim tasarımı ve öğrenme laboratuvarı projesi olarak Ariel Zekelman ve Felix Hu tarafından geliştirildi. Oyunun ilk versiyonunu “Strawbies” olarak isimlendirmişler. Şu an Osmo için tam zamanlı çalışan Zekelman ve Hu kodlamanın zor olmadığını bunun sadece bir düşünme ve problem çözme yöntemi olduğunu göstermek için böyle bir ürün ortaya çıkardıklarını ifade ediyor.

Osma kodlama oyunu çeşitli modüler manyetik bloklardan oluşuyor. Awbie ismindeki küçük canavara daha fazla çilek toplayabilmesi için “koş”, “zıpla”, ve “yakala” gibi komutlarla birlikte numaralandırılmış blokları birleştiriyorsun. Tekrarla butonu önemli bloklardan biri, bununla çocukların kodlamadaki önemli kavramlardan biri olan “döngü”yü öğretmek hedefleniyor. Üzerine ok olan blokları çevirerek Awbie’nin yönünü değiştirebilirsin.

Ama her şeyden önemlisi “koş” butonu. Bloklardan hiçbiri iPad’e Bluetooth ya da WIFI bağlantısı gerektirmiyor. Dahili kamera ile karoların üzerindeki komutlar görsel olarak algılanıyor. “Oynat” butonuna tıklayarak da blokların derlediği kodu çalıştırabilirsiniz. Bu blokların üzerinde iki küçük delik açılır, böylece iPad kamerası bunu bir komut olarak algılar.

Blokların üzerinde sayılar dışında başka metin bulunmaz. Bunun sayesinde herhangi bir dili konuşan küçük yaştaki çocukların blokları düzenlemesi ve deneyimlemesi daha kolay hale gelir.

Osmo CEO’su ve kurucu ortağı Pramod Sharma, Osmo kodlama oyununu, bilgisayar biliminin düşünme ve mantığına eğlenceli bir giriş olarak görüyor. Osmo Kodlama oyununun fiyatı 49$. Eğer kamera parçası ve iPad baz istasyonu da dahil olursa fiyat 98$’a çıkıyor. Apple mağazasından uygulamasını indirebilirsiniz. Denemeye değer!

Kaynak: https://www.playosmo.com