Çok Hızlı Gelişen Sektör: Freelancer Olmak

Öncelikle yazımıza şuradan giriş yapmamız gerekiyor. Freelancer nedir? Nasıl freelancer olunur? Freelancer ne yapar? Hangi platformları kullanır? Gibi konularımızı işleyip sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Freelance Çalışma: Yeni Bir Dönem | Tamga Türk

Freelancer Nedir?

Freelancer, herhangi bir yere bağlı olmadan freelance / serbest çalışan kişilere denir. Bu kavram henüz ülkemizde yaygınlaşmamışken freelancer kelimesinin yerini “serbest meslek erbabı” tanımı dolduruyordu. Bu kişiler mesleklerine göre danışmanlık hizmetinden illüstrasyon tasarlamaya değin uzanabilen geniş bir iş tanımına sahiplerdi. Aldıkları işlerin dışında bir yere bağlı olmazlardı.

İnternetin yaygınlaşmasıyla apartmanlara ilişmiş tabelalarda görülen “serbest meslek erbabı” yazıları da değişti. Zamanla İnternet profillerindeki tanımlarda yer alan “freelancer içerik üreticisi, freelancer tasarımcı” gibi unvanlar öne geçti.

How to land a deal as a freelancer during tough times

Freelancer Nasıl Çalışır?

Bir freelancer internetin bulunduğu her an, her yerde işini görebilir. Eğer bir freelancer olarak çalışıyorsanız, isterseniz dünyanın bir ucunda olun yine de o işinizi bilgisayarınız ile halledip, işverene dosyanızı yollayıp paranızı kazanabilirsiniz. Freelancer olmak bu açıdan rahat, çünkü sizi kısıtlayan bir saat çizelgesi ve sizi kısıtlayacak bir çalışma alanı yok.

Tabi işvereninize bağlı olarak verilen projenin bitiş tarihi de sizin için önemli bir etken.

Freelancer çalıştırmanın incelikleri - xTRlarge

Nasıl Freelance Çalışabilirim?

Freelance çalışmak için herhangi bir alanda, sektörde kendinizi iyi bir seviyeye getirip “aranan insan” olmaya çalışmalısınız. Ve ya halihazırda bir alanınız varsa bu alanda yaptığınız ve yapabileceğiniz çalışmalar üzerinden para kazanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, bir freelancer olarak logo tasarımı yapabilirsiniz, lakin günümüzde ve gelişen teknoloji ve bilişim çağında artık bilgisayar destekli tasarım programlarında çok fazla rakibiniz olacaktır.

Bilgisayar dışında biraz daha bilişimden uzak bir örnek verecek olursak, online bir şekilde, makale, dizi-film altyazı, oyun çevirisi gibi bir çok çeviri yapabilirsiniz.

Ve son olarak, çok yaygın ve sizin bildiğiniz bir şey daha, içerik üreticisi olabilirsiniz. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Günümüzde “blogger” denilen kavram çok bahsi geçen bir sözcük oldu artık. Evet! Bloggerlar sizden para karşılığında onlara içerik üretmenizi isteyebiliyorlar.

Bahsettiğim şeyler umarım biraz daha sizi aydınlatmıştır, son olarak da freelance olarak çalışılabilecek birkaç popüler uygulamayı sizin için aşağıya bırakacağım.

Event Freelancer | LinkedIn

Freelance Çalışma Platformları

Bahsettiğim bu platformlarda siz de işvereninizi bulabilirsiniz ve ya sizin açtığınız kendi adınıza bir ilanda işvereniniz de sizi bulabilir. Bu birazcık şansınıza kalmış bir şey.

1- Upwork

Bu gibi platformlarda en önemli şeylerden biri ise, kendinizi nasıl daha çekici bir “Freelancer” olarak gösterdiğinizdir. CV’nizi iyi bir şekilde tasarlayıp, başarımlarınızı eklemeli, daha önceden bulunduğunuz projeleri göstermelisiniz. Eğer daha yeni freelancer olma yolunda adımlar atıyorsanız, kendinizi başarılı hissettiğiniz konu ile ilgili geçmişte yaptığını herhangi bir dökümanı bile ekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

2- Toptal

Bu listedeki diğer internet sitelerinden belirgin bir şekilde farklı bir yaklaşıma sahip olan Toptal, deneyimli ve yetenekli freelance çalışanları içindir. Siteye giriş yapar yapmaz JP Morgan, Zendesk, Airbnb, vb. tarz müşterilerin harika projelerine erişim imkanına sahip olabilirsiniz demektir. Üstelik adil tazminatlı (düşük teklifli yarışmalar yok) projelere benzersiz erişim imkanı da sizi bekliyor olacak. Ayrıca Toptal topluluğunun bir parçası olabilir, sıklıkla düzenlenen tanışma toplantıları ve teknoloji etkinliklerinde yer alabilirsiniz.

3- Freelancer

Diğer platformların aksine Freelancer internet sitesi milyonlarca proje sunmasının yanı sıra yeteneklerinizi geliştirip becerilerinizi kanıtlamanızı sağlayacak bir rekabet ortamı da sunuyor. Uzmanlığınız konusunda kendinize güveniyorsanız ve rekabeti seven bir karaktere sahipseniz yeteneklerinizi sergilemenin ve daha fazla müşteri çekmenin en iyi yollarından biri de bu internet sitesi olacaktır.

4-Peopleperhour

Web projeleri odaklı çalışan serbest çalışanlar için harika bir platform olan Peopleforhour; tasarımcılar, web geliştiriciler, SEO uzmanları, vb. işlerle uğraşanlar için incelenmeye değer iş olanakları sunuyor.

5-Fiverr

Bu site yaratıcılık gerektiren freelance iş olanaklarına ev sahipliği yapıyor. Fiverr, yazarlar, film yapımcıları, prodüktörler, fotoğrafçılar ve daha fazlasını içeren yaratıcılığa yönelik işler için oluşturulmuş bir platform. Siteye üye olduğunuzda sunacağınız hizmetleri arzunuza göre belirlediğiniz bir fiyat üzerinden listeliyorsunuz ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişiler sizinle bağlantı kuruyorlar. Unutmayın, bu işlemleri son derece basit bir biçimde halledebilir sunacağınız hizmet sayesinde elde edeceğiniz popülerlik ile son derece karlı işlere imza atabilirsiniz.

Bu ve bunlar gibi daha birçok internet sitesi var, bunlardan birini seçip başlayabilirsiniz veya birden fazla. Size kalmış.

Bizden Daha Fazla İçerik

Bilişim, inovasyon ve teknoloji hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bizi takip etmeyi bırakmayın. Diyalogin

Bazı ilginizi çekebileceğini düşündüğüm yazılarımı da buraya eklemek isterim:

Yakın zamanda yaşanmış bir olay olan, yeni internet hız rekorunun kırılması hakkında yazdığımız yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Elon Musk’ın çılgın bir dahi olduğunu hepimiz görüyoruz artık. Elon Musk’ın son projesi “Starlink” hakkında yazdığımız yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş
Önceki İçerikKalbin Nöronlarının ilk 3D Haritası yapıldı
Sonraki İçerikIrkçı birinin beyni nasıl çalışır ?
Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte "Gelişen Teknoloji", "Yenilenebilir Enerji Kaynakları" gibi konulara yoğun ilgisi bulunmaktadır. Kişisel gelişimine daha yetkin bir şekilde odaklanmak için Diyalogin gibi saygın bir sitede blog yazarı olmayı ve burada kendini öğrenmeye daha da teşvik etmeyi amaçlamıştır.