DARPA gizli bombaları tespit edebilen bakteri projesinde çalışıyor

Raytheon, DARPA ile benzersiz bir yöntem kullanarak gömülü patlayıcıları tespit etmek için bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı: bakteriler. İş ajanstan bir sözleşme kapsamında gerçekleştiriliyor; Worcester Politeknik Enstitüsü, yeraltındaki bombaları tespit etmek için iki farklı bakteri suşu olan “programlama” da Raytheon’a katılıyor.
ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), askeri ve ulusal güvenlik amaçlı faydalı olan çeşitli teknolojileri araştırmak ve geliştirmek için bir dizi özel şirketle anlaşma yapıyor. Bu projeler, askerlere yönelik gelişmiş ilaçlardan savaş alanında yeni silahlara kadar uzanıyor.
Raytheon’a göre, bu proje kapsamında geliştirilecek olan bakteri suşlarının ilki, toprağa gömülü patlayıcı olup olmadığını tespit etmek için çalışacaktır. İkinci suş, patlayıcıların tespit edildiği yerde, herhangi birinin mevcut olduğu varsayılarak, ‘parlayan bir ışık’ sunacak şekilde tasarlanacaktır.

Şirket, patlayıcıları tespit etmek için bakterileri programlama fikrinin yeni olmadığını, ancak bombaların yer altına yerleştirilmesinin daha zor olduğunu belirtti. Patlayıcıları tespit etmek için bakterilerin toprağa yeterince derinlemesine nüfuz etmesi gerekirken, onu izleyen insanları uyarmak için yüzeyde parlama özelliğine sahip olması gerekiyor.
Raytheon, projenin tamamının, DNA bilimini değiştirmek için bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği kullanmayı içeren sentetik biyoloji ile mümkün olduğunu belirtti. Tasarladığı sistemin modüler olacağını söyleyen şirkete göre, programlanmış bakteriler çeşitli potansiyel tehditleri veya kirleticileri tespit etmek için kullanılabilir.