Diyabet hastaları için akıllı kontak lens

Google[x] Araştırma Laboratuarları ve ilaç devi Novartis diyabet hastalarının kullanımına sunulacak akıllı kontak lens teknolojisi için bir araya geldi. Ortak geliştirilen prototip, gözyaşından glikoz ölçümü yaparak diyabet hastalarının durumlarını gerçek zamanlı olarak takip edebilmelerini sağlıyor.

Açıklanan anlaşmaya göre, İsviçreli ilaç devi Novartis’in göz sağlığı birimi Alcon, Google[x] Araştırma Laboratuarları ile geliştirilen “Akıllı Lens Teknolojisi”ni lisanslayacak. Anlaşmaya göre Google ve Novartis protipin geliştirilmesinde ve belirli hastalıklara yönelik kullanıma hazır bir lens üretilmesinde ortak çalışacak.

Bu anlaşmanın temel amacı diyabet hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak. Mevcut durumda, diyabet hastaları gün içerisinde glikoz seviyelerini ölçmek için derilerine bir iğne batırmak zorundalar. Bu da çoğu zaman acılı ve zaman alıcı bir işlem olduğu için diyabet hastalarını zorlamakta. Yine de glikoz seviyelerinin yükselmesinin gözlerine, böbreklerine veya kalplerine oluşturabileceği kalıcı hasarlardan korunmak için hastalar bu ölçümleri yapmak zorundalar.

İki kat yumuşak kontak lens malzemesi arasına yerleştirilen glikoz sensörü ve bir kablosuz vericiden oluşan prototip ile gözyaşındaki glikoz seviyesi sürekli olarak ölçümleniyor ve mobil bir cihaza kablosuz bağlantı ile raporlanıyor. Lens içerisindeki sensör ve verici yaklaşık olarak bir sim pulu büyüklüğünde olduğu için çok yakında bakılmadıkça fark etmek imkansız.

Alcon yöneticisi Jeff George, Google ve Alcon’un inovasyona olan tutkusunu, Alcon’un göz sağlığındaki liderliği ve Google’ın akıllı teknolojilerdeki deneyimiyle birleştirerek diyabetin yanı sıra birçok göz hastalığına yönelik ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. İlk hedef, gözün fokuslanma özelliği ile ilgili bir hastalık olan presbiyopi olması bekleniyor. Geliştirilecek bir akıllı lens ile göze fokuslanma özelliği tekrar kazandırılabilir.

Ekranlara bakarak geçirdiğimiz sürelerin artması ile bağlantılı olarak göz hastalıklarının da arttığı çağımızda birçok göz hastasına çözüm sunacak bu teknolojileri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Biz size bu ve bunun gibi birçok başarılı inovasyon örneklerini haberlerimizde paylaşarak her seferinde “inovasyon nedir?” ve “inovasyonun özellikleri” konularını daha da aydınlatmaya çalışacağız. Takip ettiğiniz için teşekkürler.