DNS’in aslında ne işe yaradığını merak ettiniz mi ?

Gündelik hayatımızda interneti çok sık kullanıyoruz. Ama farkında olmadan kullandığımız DNS’in aslında ne işe yaradığını merak ettiniz mi ?

İnternetle ilgisi Instagram, Facebook, Twitter, Online Gazete ile sınırlı bile olsa mutlaka kullanıcıların DNS adını duyduğunu tahmin ediyorum.

Özellikle geçmişte Youtube gibi global bir medya servisinin ülkemizdeki erişiminin yasaklandığını hatırlatarak başlayalım.

Bu erişimi durdurmak için Hukuki kararlar alındıktan sonra, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tüm operatörlere mahkeme kararlarına uygun olarak erişimin kısıtlanmasını ister.

Sonrasında ise, IP adreslerinin çıkışları yine tüm operatörler tarafından engellenerek, bulunduğunuz ülkede erişim kısıtlaması tamamlanmış olur. (Blacked Hole Routing, ACL gibi yöntemlerle)

DNS aslında şudur;

Açılımı Domain Name System’dir. Tarayıcınızın adres satırına gitmek istediğiniz sitenin adını yazdığınızda aslında onu arka planda IP adresine çeviren ve sizi siteye eriştiren sistemin adıdır.

Kısaca örneklendirirsek, hiçbir kullanıcı Google’ın IP adresini ezbere bilmez ve adres çubuğuna IP adresi yazmaz.

Diğer bir tabirle anlatmak istersek DNS, site adlarını IP adreslerine yönlendiren bir veritabanına sahip büyük bir bilgisayar sistemidir. Dünya üzerinde var olan DNS sunucularının büyük çoğunluğu operatör ve servis sağlayıcılara aittir. Sahip oldukları bu sistemler ile müşterilerine hizmet verirler. (Turkcell, Vodafone, Turk.net, Superonline vs..)

Bununla birlikte ücretsiz olarak hizmet veren ve en çok kullanılan DNS servislerinden bir kaçını paylaşmak istiyorum.

Servis SağlayıcıBirincil DNS SunucusuDiğer DNS Sunucusu
Google8.8.8.88.8.4.4
Comodo Secure DNS8.26.56.268.20.247.20
Dyn216.146.35.35216.146.36.36

 

Peki erişim sağlayamadığımız web sitelerine kullanmakta olduğumuz DNS adresini değiştirerek erişebilir miyiz ?

Bu sorunun %90 cevabı, evet erişebiliriz.

Çünkü problemlerin büyük çoğunluğu operatörlerin DNS sistemlerinde çıkmaktadır. DNS adresini değiştirmek büyük olasılıkla sorununuzu çözecek ve erişmek istediğiniz web sitesine erişebileceksiniz.