Dr. Brown’ı bile şaşırtan ürün!

İlk olarak 1985 yılında vizyona giren ve 2017 itibariyle hala dilimizden düşmeyen “Back to the future” filminde ileriye yönelik pek çok teknoloji öngörülmüştü. Bu teknolojilerden bazıları günümüze yetişebildi ya da en azından yaklaştı, bazıları ise hala beklemede.

Şüphesiz ki filmin en unutulmaz sahneleri uçan kaykaylar ve Marty’nin havalı ayakkabılarıydı. Bu teknolojiyi yakalayabilmek adına pek çok teknoloji, aksesuar ve giyim sektöründen firmalar senelerdir çalışmalarını sürdürüyordu. Bu noktada ilk adımı uçan kaykaylarla atmıştık. Tam bir “Back to the future” havasını yakalayamıyor olsak da bir şekilde kaykaylarımızı uçurmayı başarmıştık.

Hal böyle olunca Marty’nin o havalı ayakkabılarına da bir şekilde ulaşmalıydık. Bunun da çözümü Digitsole Smartshoe 001 ile geldi.

Ürün Özellikleri

Ayağınızda ısı kontrolü yapıp; gerektiği zaman ısıtmaktan tutun, adımlarınızı sayan, gün içerisinde çizdiğiniz rotanızı kaydeden ve hatta yaktığınız kaloriyi hesaplayabilen bu akıllı ayakkabılar şüphesiz bir devrim niteliği taşımaktadır.

Mobil uygulamasıyla her an; gerek önceden kaydettiğiniz, gerek anlık komutlarınızı vererek akıllı ayakkabılarınızla interaktif bir iletişim halinde olabilirsiniz. Bluethooth ve wireless desteği sağlayan bu ayakkabılarınızla sesli iletişim dahi kurabilirsiniz.

Diğer birçok akıllı cihazlar gibi lityum iyon pilli olmasının yanısıra bir ayakkabıdan beklenebileceklerin çok ötesinde, zemine göre darbeyi absorbe etme seçenekleri sunuyor.

Ve tabii ki belki de en çok merak edilen soru, “Ayakkabı bağcıklarımız otomatik olarak bağlanabilecek mi?” olacak.

Bunun cevabı da, inanamayacaksınız belki ama, evet! Mobil uygulamasından tek bir komutla ayakkabılarınızın bağcıklarını açıp kapatabiliyorsunuz.


Aslında Smartshoe 01 modeline kadar, markanın pek çok fütüristik ayakkabı girişimi vardı. 

Standart ayakkabılarınızın içine rahatlıkla yerleştirebileceğiniz ısıtma tabanları ile başlayan akıllı ayakkabı serüveni, koşuya uygun ayakkabı tabanlarıyla devam ederek, bluethooth bağlantısı özelliğine sahip akıllı sneaker ile devam etti. Şimdi ise spor arabalardan ve muhtemelen Marty’nin ayakkabılarından esinlenerek geliştirilen SmartShoe 001 ile giyilebilir teknolojide yenilikler yapmaya devam ediyor.

Bir CES fuarından gördüğümüz görüntülere istinaden topuklu ayakkabı versiyonunun da yolda olduğunu söyleyebiliriz.

“Back to the future” teknolojilerini biraz geriden takip ediyor da olsak; Digitsole, yaptığı yeniliklerle biz inovasyon okur yazarı ve filmin fanlarını çok mutlu etti.

Paylaş
Önceki İçerikHer dilde iletişim için FreeSpeech App
Sonraki İçerikSanatta bitmeyen yenilik: Sanal (Virtual) Müzeler
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde tamamladı. Uluslararası birçok önemli kurum ve projelerde yer aldı. Kariyerine perakende sektöründe eğitim ve gelişim alanında uluslararası 4 markadan sorumlu olarak devam ediyor. Uzun yıllar kendi bloglarında sürdürdüğü yazı yazma eylemine yenilikleri okuyucularla buluşturmak adına Diyalogin ile devam etmektedir.