Drone ile virüs kontrolü

Covid-19 krizi sırasında, kolluk kuvvetleri, bakanlıklar ve yetkili merciler sık sık evde kalmamızı bizlere iletti. Önlemler gün geçtikçe daha sıkı olmaya devam ediyor. Bu önlemler içerisine bir yenisi daha katıldı.

Artık insanlar drone ile gözetlenecek (drone nedir, drone teknolojisi nedir? adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız). Drone hizmetleri denilince akla gelen şirketlerden biri olan Draganfly korona virüs ile ilgili çalışacaklarını birkaç ay önce söylemişti.

Bu sistem nasıl çalışacak ?

Drone üzerine takılacak kızılötesi sensörler sayesinde insanlar takip edilecek. Sıcaklık sensörleri sayesinde insanların ateşlerini ölçecek. Ne kadar verimli olacağı şimdiden tartışılan konular arasında bulunuyor. Drone’lar, ateşle ilişkili sıcaklık, kalp ve solunum hızlarını uzaktan izlemenin yanı sıra kalabalıkta ya da insan gruplarının toplu çalıştığı veya toplanabileceği yerlerde hapşıran ve öksüren insanları tespit edecek.

Draganfly, hava araçlarını Avustralya’ya konuşlandırdı ve sokakları denetlemeye başladı. Virüsün daha çok insana bulaşmasını engellemeye çalışacaklar. Ekip, Avustralya Savunma Bakanlığı ile ortak çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje için ayrılmış başlangıç bütçesi yaklaşık 1.5 milyon dolar.

Bu can sıkıcı ciddi süreçte lütfen evlerimizde kalmaya gayret edelim, ciddi durumlar dışında sokağa çıkmayalım. Sıkıldığınızı biliyoruz, sıkılmamanız için son zamanlarda olduğumuzdan daha aktif olup inovatif yazılarımızı sizlerle buluşturacağız. Sağlıklı ve mutlu bir gün diliyoruz.

Virüs ile ilgili diğer yazılarımız;

1 Yorum