Drone nedir, Drone teknolojisi nedir ?

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler. Bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı… Bir diğeri de; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta. Bu yazıdaysa rastlama ihtimaliniz daha yüksek olan ilk tip Drone’lara yer vereceğiz.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

Şu anda en fazla satış gerçekleştiren Drone markaları ARDrone ve DJIPhantom. Bu markaların piyasaya önceden girmiş olmaları da, çok satmalarının en büyük nedenlerinden. Bazı yasalar bu ürünlerin kullanılmasını engellese de, aşağıda bahsedilen alanlarda çekeceği kayıtlarla çığır açma potansiyeli yüksek.

-Gazetecilik ve Show dünyası
-Tarım
-Spor
-Kargo
-Pazarlama
-Seyahat
-Yarış
-Sağlık
-Haritalama
-Moda
-Haberleşme

Popüler Drone Firmaları ve Ürünleri Nelerdir? 

DJI: Drone denince ilk akla gelen firmalardan biridir. 2006 Yılında  Frank WANG tarafından kurulan DJI Innovations şu an 10 milyar dolarlık bir değere sahip. Drone piyasasının yaklaşık %70’ini elinde bulundurmasıyla birlikte, profesyonel filmlerin çekimlerinde ve çeşitli araştırmaların yapılmasında ilk tercih edilen marka.

PARROT: Bir Fransız firması olan Parrot, bir zamanlar DJI’ın en büyük rakibiyken; zamanla aradaki farkın açıldığını söyleyebiliriz. Yine de başlangıç seviyesi için AR.DRONE incelenmesi gereken ürünlerden. Profesyoneller için de Parrot Disco.

Eachine: Bütçeye uygun ve amatör ürünler arıyorsanız, Eachine markasının ürünlerine göz atmanızda fayda var. Katlanabilir ve mini selfie olanları, en uygunlarından.

Drone Nasıl Yapılır?

Ben maker’ım ulen(!), ben kendi drone’umu kendim yapmak istiyorum 
– hiçbir şekilde bir dron satın almak istemiyorum diyorsanız da aşağıdaki videoyu sizin için bırakıyorum. 
Kolay Gelsin 🙂 🙂 🙂

1 Yorum