Dünyanın ilk hızlı soğutucusu Türk Girişimcilerden

Diyalogin.com olarak ilk günden bu yana dünyanın farklı yerlerinden başarılı inovasyonları ve girişimleri sizlerle buluşturuyoruz. Bugün ise sizlere Türkiye’den çıkan, inovatif bir ürünle kısa zamanda başarıya ulaşan bir girişimden bahsedeceğiz. Icywave. Dünyanın ve Türkiye’nin ilk hızlı soğutucu ürününü sunan bir startup. Soğuk içecek ihtiyacımızı hızla giderecek Hızlı Soğutucu eski dostum Ayhan Barış’ın ağzından dinliyoruz.

Hızlı soğutucu ile ilgili konuşmaya başlamadan önce sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kendinizden/ekibinizden ve profesyonel tecrübelerinizden bahseder misiniz

Ben Ayhan BARIŞ Bilgisayar mühendisiyim. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum.  Yazılım geliştirme alanında

15+ yıllık tecrübem var.  Sahibinden.com, Gittigidiyor.com, Limango.com gibi alanında lider e-ticaret firmalarının yanı sıra sigortacılık alanında yazılım hizmeti veren OtoAnaliz, SigortaYeri firmalarında da yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme müdürlüğü, ar-ge müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde çalıştım.

Ortağım Ufuk PALANDÖKEN. Elektronik Hocalığı ve özel sektör savunma sanayi tecrübeleri ile 25+ yıllık tecrübesi bulunmakta.

Ekip üyeleri 5 yıldır birbirini tanıyor ve yaklaşık 3 yıldır hızlı soğutma alanında çalışıyor.

SORU: Hızlı soğutucunun gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Hızlı ısıtma alanında hem ev tipi hem de endüstriyel bir çok urun var ama hızlı soğutma alanında hiçbir şey yapılmamış olması dikkatimizi çekti ve denemeler yapmaya başladık. İlk işe koyulduğumuzda şirketimiz yoktu ve çalışma alanımız ev ortamı idi. 8 adet çalışan prototipi çöpe attıktan sonra yaptığımız dokuzuncu modelde istediğimiz performansı elde ettik. Ürün prensip olarak mikrodalga fırının yaptığı işin tersini yapıyor hızlı bir şekilde soğutuyor. İlk yaptığımız model ev tipi olan hızlı soğutucu oldu (2 kutu içecek ya da 1 adet 1 litrelik içecek). Pazar araştırmalarımız sonrasında hotel/restoran/cafe (horeca) modelini yapmaya karar verdik ve ev tipine göre daha büyük olan, daha çok içeceği aynı anda ve art arda soğutabilen (10 kutu içecek ya da 5 adet 1 litrelik içecek) modeli ürettik. Tabi seri üretim hattımız olmadığı için kendi imkanlarımız ile yaptığımız sadece 1 tane hızlı soğutucumuz vardı, siparişler geliyordu ama maalesef satamıyorduk. Sıra evin salonundan çıkıp şirketleşmeye ve seri üretim hattı kurmaya gelmişti.

Şirketimiz INVENTIA LTD. 2015 Mayıs ayında 3 ortak ile kuruldu. Ürün markası olarak da microwave’den esinlenecek “icywave” ismini tescil ettirdik.

Hızlı Soğutucu klasik buzdolaplarda 2,3 saat suren soğutma suresini 2 dakikaya indiren yeni nesil bir soğutma projesidir. Patentlidir. Anında soğutur. Çevre dostudur. Art arda soğutabilir. Örneğin bir kutu içecek normal buzdolabında 2 saat gibi bir surede ideal içme derecesi olan 5 dereceye soğurken, aynı kutu içecek bizim hızlı soğutucumuzda sadece 2 dakikada 5 dereceye soğutulabiliyor.

Temelde 3 fayda üzerine yoğunlaştık zaman tasarrufu, enerji tasarrufu, yer tasarrufu.

10 adet kutu içeceği sadece 2 dakikada soğutarak ciddi bir zaman ve enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bunun yanı sıra içecek soğutma işlemini normal buzdolaplarına göre küçük bir alanda yapıyoruz ve yer tasarrufu sağlıyoruz.

İlk bakışta normal buzdolaplarına rakip olarak görünse de aslında ürünümüz buz dolaplarına yardımcı olarak kullanılabilir. Örneğin bir restoranda içecekler için 4 adet buzdolabı olduğunu düşünelim. 1 adet hızlı soğutucu ile anında soğutma yapılabildiği için 2 adet buzdolabından yer tasarrufu yapılabilir. Acil ihtiyaçlarda hızlı soğutucu, normal ihtiyaçlarda buzdolabı kullanılabilir.

Hızlı soğutucuyu tasarlarken modüler olmasına özellikle dikkat ettik. Yani 1 şişe soğutan modeli de 5 şişe soğutan modeli de aynı üretim hattında üretilebilecek. Tabi bu ürün fiyatlarında da modülerliği beraberinde getirdi. Ürünümüz 350 TL ile 7.500 TL aralığında ürün tipi ve kullanım alanına göre fiyatlanacak.

Kaç noktada hizmet veriyorsunuz? Toplam satış adedi kaça ulaştı? Anlaşma yaptığınız büyük kuruluşlar var mı?

Şu anda hızlı bir şekilde otel ve restoran demolarımızı tamamlıyoruz. Aynı zamanda Avrupa, Azerbaycan, Kıbrıs ‘dan bayilik başvurularımız  var.Toplamda 850 adet restoran tipi ön siparişimiz var. Müşterilerimiz hazır ürünümüzün piyasaya çıkmasını bekliyorlar. Ayrıca Türkiye’den içecek üreticileri, fast-food zincirleri ile görüşmelerimiz ve prensip anlaşmalarımız oldu.  2016 yılı sonuna kadar en az 5000 adet urunu piyasada müşterilerimize satmış olmayı hedefliyoruz.

2016 hedefleriniz neler? Hızlı soğutucu yoluna nasıl devam edecek?

Şirketi 2015 yılında kurduk ve prototip cihazımızın optimizasyonunu yaparak modüler seri üretim modelini hazırladık. Ürün ağacı, tedarikçi, zincirini belirledik. 2016 yılı hedefimiz restoran/hotel tipi hızlı soğutucudan en az 5.000 adet satmak ve 3 farklı ülkeye ürünümüz ile giriş yapmak.

Yine hızlı soğutma alanında farklı ürünler yapmayı planlıyoruz. Portatif ve cep telefonunuz ile kontrol edebileceğiniz bir kişisel soğutucu projemiz var. Bu cihaz eve geldiğinizi bluetooth ile algılayacak ve sizi tanıyacak, hava sıcaklığını da üzerindeki sensörden alıp size  ‘Ayşegül eve hoş geldin, buz gibi bir içeceğe ne dersin?’  seklinde bir push mesaj gönderecek.  Mesajı cevapladığınızda 1 dk içinde buz gibi içeceğiniz hazır olacak.

Zamanla soğuk içecek içme alışkanlığınızı öğrenecek ve sıcak yaz günlerinde hayatınızı kolaylaştıracak bir IoT (Internet of Things) cihazı olacak.

Bir diğer projemizde hızlı soğutma yöntemini içinde barındıran otel odası mini buzdolabı (minibar) yapmak. Sadece Türkiyeyi düşünecek olursak yüz binlerce otel odasında mini buzdolapları var ve içeceklerin içilme ihtimali var diye 7 gün 24 saat soğutma yapıyorlar. Bu çok ciddi bir enerji kaybı. Bizim yapacağımız otel odası mini buzdolabı ile bu enerji kaybını ortadan kaldıracağız.

Önceliğimiz Türkiye, ülkemizde teknoloji alanında bir katma değer üretmek istiyoruz.

Türkiye’deki operasyonlarımızı gerçekleştirip pazarda yer edindikten sonra ilk hedefimiz sıcak Arap ülkeleri ve Akdeniz ülkelerinde ürünümüzü yaymak.