2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs, tüm dünyayı dehşete düşürmüş durumda. Yaşlı gezegenimiz bu virüsten önce birden fazla virüse ev sahipliği yapmıştır. Diyalogin.com ekibi olarak bu virüsleri sizler için araştırdık. Serimizin ikinci bölümüne ulaşmak için buraya tıklayınız. (Corona virüs, istatistiklerini canlı olarak takip etmek istiyorsanız buraya tıklayın)

Antoninus vebası (Galen’in Vebası)

Antoninus vebası, ayrıca bilinen diğer adıyla Galen’in vebası, MS 165-180 yılları arasında yaşamış bir virüstür. Seferden dönen askerler tarafından getirilmiştir. Akademisyenler ilk olarak bu hastalığı kızamık veya su çiçeği zannetmiştir. Ancak gerçek sebebi belirsizliğini korumaktadır.

Kralı öldürdü

Salgın, Roma İmparatoru Lucius Verus’un hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Verus, Marcus Aurelius Antoninus’un kral naibiydi. Bu ölüm, aile isimleri olan Antoninus’un salgınla ilişkili hale gelmesine sebep oldu. Kralın ölmesiyle birlikte imparatorluk büyük bir üzüntüye kapıldı virüsle savaş yavaşladı.

Nüfusun üçte birini öldürdü

Salgın 9 yıl sonra yeniden ortaya çıktı. Romalı bir tarihçi olan Dio Cassius’a göre salgın Roma’da günde 2000 kişiyi öldürmüştü. Bu sayı salgından etkilenenlerin çeyreği kadar. Araştırmalara göre öldürme oranının %25 olduğu biliniyor. Tahmini olarak hastalıktan ölen kişi sayısı 5-7 milyon arasında, hastalık bazı bölgelerde nüfusun üçte biri kadarını öldürdü. Bu virüs Roma ordusunu harap etti.

Seleusya Kuşatması sırasında ortaya çıktı

Eski kaynaklar salgının 165-166 kışında Seleusya Kuşatması sırasında ilk defa ortaya çıktığını kabul etmektedir. Ammianus Marcellinus’a göre salgın, Galya bölgesinden Ren’e kadar yayılmıştı. Eutropius, İmparatorluk tarihi boyunca ciddi bir nüfusun öldüğünü iddia etmektedir.

Rafe de Crespigny’nin Çin kayıtlarına göre Doğu Han Çin’inde vebanın 166’dan önce de patlak vermiş olabileceği tahmin edilmektedir. Veba’nın Roma kültürü ve edebiyatı üzerinde bir etkisi oldu ve Hint Okyanusu’ndaki Hint-Roma ticaret ilişkilerini ciddi bir şekilde etkiledi. Sadece Roma İmparatorluğu’nu etkisi altına almadı. Roma İmparatorluğu ile ticaret veya ilişkileri iyi olan imparatorlukları da etkisi altına aldı.

Roma İmparatorluğu’nu ve ordusunu harap eden Antoninus Vebası’nı sizler için araştırdık. Serimizin devamı başka salgın hastalıklarla devam edecektir. Bu can sıkıcı ciddi süreçte lütfen evlerimizde kalmaya gayret edelim, ciddi durumlar dışında sokağa çıkmayalım. Sıkıldığınızı biliyoruz, sıkılmamanız için son zamanlarda olduğumuzdan daha aktif olup inovatif yazılarımızı sizlerle buluşturacağız. Sağlıklı ve mutlu bir gün diliyoruz.

-Diyalogin.com Ekibi

Paylaş
Önceki İçerikGüneş Enerji Sistemleri(GES) Nedir?
Sonraki İçerikDünya’nın virüs haritası; Jüstinyen Vebası Bölüm 2
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir

2 YORUMLAR