corona virüs

Serimizin 2. bölümüyle karşınızdayız. İlk bölümümüz Antoninus Vebası’nı okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs, tüm dünyayı dehşete düşürmüş durumda. Yaşlı gezegenimiz bu virüsten önce birden fazla virüse ev sahipliği yapmıştır. Diyalogin.com ekibi olarak bu virüsleri sizler için araştırdık. (Corona virüs, istatistiklerini canlı olarak takip etmek istiyorsanız buraya tıklayın)

Jüstinyen Vebası

Jüstinyen Vebası -virüs-

541 yılında Konstantinopol’de görülmüştür. Kral Jüstinyen tahtta otururken Avrupa’da bu virüs baş göstermiştir. Önce Mısır’ sonra Filistin’e, Suriye’ye sonra da tüm Anadolu’ya ulaştı. Kral, önlem olarak tüm girişi çıkışları kapattı ama bu önlemler virüsün şehre girmesine engel olamadı.

Virüs, şehre malzemeler ile birlikte geldi

Askeri birliklerin şehre getirdikleri malzemelerin arasına fareler saklanmıştı. Bu fareler bir imparatorluğun sonunu getirebilirdi.

Farelerin tüyleri arasına saklanan bir milimetreden küçük “Xenopsylla” isimli uçan bir böcek, midesinde bulundurduğu ” Pasteurella pestie” isimli ölümcül veba bakterisini şehre saçmakta kararlıydı. Bu böcekler şehirde ki başka farelerin tüylerine saklanarak ürediler.

Veba mikrobunu insanlara aktardılar

İnsan vücudunun herhangi bir yerine konup ısırdılar ve böylelikle virüs kana karıştı. Hastalığı bulaştırdıkları insanlar 2-3 gün içinde ölüyordu.

Birkaç hafta içinde virüs şehre hızla yayılmaya başladı. Sarayın çevresi askeri birliklerce karantinaya alındı. Mezar yerleri dolmaya başladı çözüm olarak ölen insanları denize atmaya başladılar. Günde sadece birkaç yüz insan öldüren veba günler geçtikçe günde binlerce kişi öldürmeye başladı.

virüs

Virüs, kendiliğinden kayboldu

Aylarca virüs şehirde dolaştı. Bir süre sonra kendiliğinden kaybolmaya başladı. Döneminin en kalabalık şehri nüfusunun %40’ını kaybetmişti. Askeri anlamda Bizans güç kaybetmiş zayıflamıştı. Bu durum saldırılara açık hale gelmesine neden oldu.

Serimizin devamı başka salgın hastalıklarla devam edecektir. Bu can sıkıcı ciddi süreçte lütfen evlerimizde kalmaya gayret edelim, ciddi durumlar dışında sokağa çıkmayalım. Sıkıldığınızı biliyoruz, sıkılmamanız için son zamanlarda olduğumuzdan daha aktif olup inovatif yazılarımızı sizlerle buluşturacağız. Sağlıklı ve mutlu bir gün diliyoruz.

-Diyalogin.com Ekibi

1 Yorum