Artık sizin de yapabileceğiniz çok şey var

Yazımızın ilk bölümünde daha çevre dostu, sürdürülebilir yaşam tarzınıza yardımcı olacak 7 uygulamadan bahsetmiştik. Yazımızın bu kısmına etkili olacağını düşündüğümüz 7 farklı uygulama tanıtımı ile devam edeceğiz. İlk bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

“Sürdürülebilirlik; daimi olma yeteneği olarak düşünülebilir.  Daha sürdürülebilir bir yaşamı tercih ettiyseniz, nereden başlayacağınız konusunda yardım etmek için teknoloji yanınızda.
Yeni başlamış olmanız ya da çok deneyimli olmanız fark etmez, aşağıdaki kaynaklar hem basitçe kullanılabilir hem de daha sürdürülebilir, daha çevreci bir hayata doğru yolculuğunuzda bir hatırlatma görevi görebilir. ” ilk bölümde de yaptığımız bu hatırlatıcı açıklama ile diğer uygulamaları da tanımaya başlayalım:

OfferUp 
Kullanılmış ürünleri almanın ve satmanın basit bir yolu olan OfferUp, kullanıcıların çöp tenekesi yerine istenmeyen öğeleri için yeni bir ev bulmalarını sağlar. Öğenizin bir fotoğrafını çekmek, uygulamaya göndermek ve potansiyel alıcılarla bağlantı kurmak sadece birkaç dakika alır. Uygulama aracılığıyla güvenli bir şekilde mesajlaşabilir ve kişilerin profillerini ve işlem geçmişini kontrol edebilirsiniz.

PaperKarma 
Önemsiz postalar sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda çevre için de zararlıdır. PaperKarma ile, posta kutunuzda görünen gerçek fiziksel önemsiz postayı durdurabilirsiniz. Uygulamada, size gelen önemsiz postalarınızın bir fotoğrafını çekiyorsunuz, PaperKarma postayı gönderen kişiyi buluyor ve sizin adresinizi, göndericinin adres listesinden çıkartıyor.

Olio 
Olio ile kullanıcılar komşularla veya yerel işletmelerle bağlantı kurup gıdalarını paylaşabilirler. Fazla alınmış ya da son kullanma tarihi yaklaşmış gıdaların boşa gitmediğinden emin olmanızı sağlayacak cinsten bir uygulama ve kullanımı basit.

DoneGood
DoneGood, etik markaları hem telefonunuzdaki bir uygulamada hem de internet tarayıcınızın bir uzantısı olarak bulmanıza yardımcı olur. Ürünleri ararken ve alışveriş yaparken, DoneGood etik mağazaların önerdiği alternatifler için pop-up öneriler yaratacaktır. Kişisel tutkularınıza göre önerileri de hizalayabilirsiniz. Uygulama işlerini çevre dostu, toksik olmayan, zulümsüz, organik, çeşitlilik ve geri verme gibi şeylere göre seçer.

No Waste 
Buzdolabınız, dondurucunuz ve kilerinizdeki eşyaların envanterini çıkarmanızı sağlayan etkileşimli bir organizasyon uygulaması olan No Waste ile yemek atıklarınızı izleyin ve azaltın. Hiçbir şeyin boşa gitmemesini ve listelerinizi arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşmasını sağlamak için yiyecekleri kategorilere veya son kullanma tarihlerine göre sıralayabilir ve arayabilirsiniz.

 

Oroeco 
Oroeco, satın aldığınızdan yediğiniz yiyeceğe ve hatta evde kullandığınız cihazlara kadar her şeye bir karbon değeri verir. Uygulama, kullanıcılarının karbon değerlerini komşuları ve arkadaşlarıyla karşılaştırmak için UC Berkeley’in CoolClimate araştırma grubuyla ortaklık kurarken, enerji kullanımlarını ve karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş ipuçları sunar. Bu uygulama aynı zamanda az gelişmiş ülkelerin enerji tasarruflu cihazlara erişmesine yardımcı olan kar amacı gütmeyen Impact Carbon ile de çalışıyor.

SDGs in Action 
Dünya çapında sürdürülebilir kalkınma haberleri ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) hakkında güncel bilgi edinebileceğiniz bir uygulamadır. SKH’ler, temel olarak, 2030 yılına kadar yoksulluk, iklim değişikliği ve eşitsizliği ele almak için yapılmış bir yapılacaklar listesidir. Kullanıcılar, belirli hedeflerle ilgili bildirimler almak , destek göstermek ve yakındaki etkinlikleri bulmak için uygulamayı kişiselleştirebilirler.
(SDG means SKH in turkish)

 

 

Yazımızın sonuna geldik.  Bahsettiğimiz uygulamalar yazıda belirttiğimiz amaç için çok uygunlar. Amaçlarına iyi hizmet eden bu uygulamaların çevreci yaşam tarzınıza katkı sağlayacağını umuyoruz.