Büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota, güneş enerjisi ile konuya el attı. Şarj problemi biterse içten yanmalı motorlu araç satışları da biter mi? Bunu da biz buraya bırakmış olalım.

Toyota, güneş enerjisiyle çalışan Prius’un resmi testinin Temmuz 2019’un sonunda başlayacağını açıkladı. Tokyo bölgesinde yapılacak olan denemeler, yüksek verimli güneş panelleri ile donatılmış otomobil modelinin seyir mesafesini ve yakıt verimliliğini test edecek. Çevre ve enerji teknolojisi araştırmalarını teşvik etmeye odaklanmış Japon devlet kurumlarından: Sharp Corporation ve NEDO elektronik ürünleri üreticileri, Toyota ile test için bir araya geliyor.

Kamu yol denemeleri için üretilen demo araba, Sharp tarafından oluşturulan ve NEDO-led projesi için geliştirilen bir güneş pili paneli içerecek. Verimli panellerin ince tasarımı sayesinde Toyota, verimliliği artırmak için yeni modelin tavanına, kaputuna ve arka kapak kapısına bu panelleri taktı. Panellerin yeni ve geliştirilmiş kullanımı, otomobilin yüzde 34’ün üzerinde bir dönüşüm verimliliği elde edebileceği ve etkileyici bir 860 Watt güç sağlayabileceği anlamına geliyor. Büyüklüğü düşünebiliyor musunuz? Etkilenmemek elde değil.

 

 

Otomobillerde güneş enerjisi kullanmanın belirgin çevresel avantajlarının yanı sıra, süper şarjlı Prius da tüketicilere geliştirilmiş bir menzil sağlayabilir. Volvo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, elektrikli araç sürücülerinin yüzde 65’i bir elektrikli araç satın aldıktan sonra “Menzil kaygısı” yaşadı ve potansiyel elektrikli araç alıcılarının, satın almaktan çekinmesinin önde gelen nedenlerinden biri haline geldi. Görünürde hiçbir şarj istasyonu olmayan bir yerde güç tükenirse ne olur endişesi anlaşılabilir bir kaygı. Güneş enerjili otomobillerin uygulanması, bu endişeleri azaltma potansiyeline sahip, çünkü Toyota Prius demo modeli hem park ediliyken hem de araç sürülürken şarj edilebilmeyi amaçlıyor.

 

Toyota, test çalışmalarını otomobilin ihtiyaç duyduğu sayıda ve karbon emisyonlarının azaltılması ile değerlendirecek. Sonuçları, taşımacılığın sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik çalışmaya devam ettikçe, ortak çalışma grubu NEDO ve Sharp ile paylaşacak.

 

 

Test çalışmaları sonunda amacını gerçekleştirebilirse, gerçek bir mühendislik harikası örneğiyle karşı karşıyayız demektir.