Erkeklere özel inovasyon

Erkekler, hazır mısınız? Bu inovasyon en çok sizi ilgilendiriyor

Biraz basit bir espri olacak ama teknoloji bu sefer gerçekten de ayağımıza geldi. Konumuz çoraplar. Eğer siz de çorabın tekini evin içinde, çamaşır makinesinde, çekmecede sürekli kaybedenlerden iseniz, artık bu yüzden kendinizi beceriksiz hissetmenize gerek yok. Bir kere yalnız değilsiniz. Dünyada aynı sorunu yaşayan birçok insan olacak ki BlackSock adlı bir İsveç şirketi buna inovatif bir çözüm geliştirmeye karar verdi. Plus+Socks adıyla şatışa sunulan ürün, aslında bir çipli çorap çifti olarak üretildi. Çip, çorabın üst yan tarafında bulunuyor ve bir düğme gibi görünüyor. Söylenenlere göre herhangi bir rahatsızlık vermiyormuş.

Onunla birlikte bir de üst üste konulmuş iki kibrit kutusu büyüklüğünde Sock Sorter diye bir alet edinmeniz gerekiyor. Bu alet, düğmelerin içindeki bilgiyi tarıyor ve (hazır mısınız?) telefonunuzdaki bir uygulamaya gönderiyormuş. Evet, şirket çorabın tekini bulmak için özel bir aplikasyon geliştirmiş. Bundan sonra işiniz kolay: Çoraplardan sadece bir tanesi yerindeyse, hemen telefona sarılın. Uygulamayı çalıştırın ve kaçak çorap size bulunduğu yerden (yatağın altında mıdır artık, çamaşır sepetinin arkasında mıdır) sesli sinyal gönderecektir. Ayrıca, tüm çoraplarınız siyahsa bu uygulama sayesinde her çorap kendi sağ/sol hayat arkadaşını hemen tanıyacak ve başka bir çiftin sağ/sol çorabıyla yan yana bile gelmeyecekmiş. Bunun dışında özellikle takıntılı olanlar için çorabın ne zaman satın alındığına veya kaç kez yıkandığına dair bilgiler de bu çipte kaydedilecek ve Sock Sorter üzerinden telefonunuza aktarılacakmış.

İşte, bir probleme ‘bu çok küçük, önemsiz bir şey, bunun üzerine durmaya değmez’ demeden, çözümcü ve olumlu bir tutumla yaklaşırsanız, ortaya çıkacak olan bir inovatif uygulamanın hayatı nasıl kolaylaştırdığına dair bizce güzel bir örnek. Yoksa bu beyefendi gibi uzun çorap arama yolculuklarına çıkmak zorunda kalındığı bir gerçek.

Yalnız yaşayan erkekler için önemli bir problem olan çorap kaybetmek, eğer aşağıdaki videodaki gibi çoraplar birbirini bulmuyorsa, sona erecek gibi görünüyor.