Evreni anlamak düşündüğümüzden kolay

Gökyüzündeki gezegenleri, yıldızları ya da takımyıldızlarını görebilmek için, astronom olmaya gerek yok! Yada büyükçe bir teleskop sahibi olmanıza. Yapmanız gereken SkyView (iOS ve Android yazılımlar için) uygulamasını akıllı telefonlarınıza ücretsiz olarak indirmek ve uygulamanın gökyüzünü tanımada size rehberlik etmesine izin vermek.

SkyView, anlaşılır ve bir o kadar da keyifli bir yıldız izleme uygulaması. Uygulamayı akıllı telefonunuza indirdikten sonra, ilk olarak yönergelerle bulunduğunuz ülkeyi ve şehri belirliyorsunuz. Telefonunuzun kamerasını gökyüzüne doğru yöneltip, bulunduğunuz yarımkürede o anda gökyüzünde olan tüm takımyıldızlarını, gezegenleri, yıldızları ve hatta uyduları (yapay veya doğal uyduları) tanımlayabilir; gök cisimlerinin üzerine tıklayarak kısa bir enformasyona da ulaşabilirsiniz. Gökyüzünüzde tanımlanmayacak bir gök cismi kalmayacak!
Skyview uygulamasını internet olmadan da kullanabilirsiniz. Gece ya da gündüz her an, akıllı telefonunuzdaki SkyView uygulamasını açıp, telefonunuzu gökyüzüne doğru tuttuğunuz zaman o an gökyüzünüzdeki gök cisimlerini görebilirsiniz. “Ahh, hayır! Güneş varken diğer gök cisimlerini nasıl göreceğiz?” diyorsanız telaşa gerek yok. Güneş, galaksimizdeki parlak yıldızlardan sadece biri. Gündüz gökyüzüne bakarken sadece Güneş’i görmemizin sebebi, onun parlaklığından diğer gök cisimlerini göremememiz. Bu uygulama ile “Güneş varken bile gökyüzünde acaba hangi gök cisimleri var?”; “Gündüz gördüğünüz bir takımyıldızı, ya da gezegen saatler ilerledikçe yer değiştiriyor mu?” sorularınıza cevap verebilirsiniz.

Güneş’in ve Ay’ın hareketlerini takip eden onların fotoğraflarını çeken meraklı bireyler için, uygulamada gök cisimlerinin saatlik yörüngeleri yer almakta. Menüden saati, günü, ayı ve yılı değiştirip geçmiş ya da gelecekte gök cisimlerinin nerede konumlanacağını görebilirsiniz. Yine Menü kısmından arttırılmış gerçeklik (augmented reality) seçeneğini tıkladığınızda gökyüzünüzün karanlık ve soğuk yüzüyle karşılaşacaksınız!

Özellikle anneler ve babalar, meraklı çocuklarının muazzam sorularına bu uygulama ile cevap verebilirler. Çocuğunuza gökyüzüne belirli saatlerde bakmak ve bakılan zamanlardaki gök cisimlerini tanımak suretiyle gözlem, veri toplama, değerlendirme gibi bilimsel beceriler de kazandırabilirsiniz. Öğretmenler de okul donanımları elverdiği sürece bu uygulamayı kullanarak öğretici bir etkinlik tasarlayabilirler.

SkyView uygulaması ile öğrencilerinize, çocuklarınıza, arkadaşlarınıza gökyüzünde gördüklerimizin neler olduklarını, evrenimizin muazzam bir şekilde barındırdıklarını keyifle öğretebilirsiniz. Şimdi *evrendeki açık adresimizde, konumlandığınız herhangi bir noktadan, SkyView uygulaması ile gökyüzünü tanımaya başlayın!

Meraklı, keyifli günler dilerim…

*Evrendeki açık adresimiz: Soluk Mavi Nokta (Dünya), Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi, Yerel Galaktik Grup, Başak Galaksi Kümesi, Gözlenebilir Evren, Evren. Paylaşın ki çocuklar böyle haberleri daha çok görsün, ev adresi gibi evrendeki yerlerini bilsinler 🙂

Paylaş
Önceki İçerikİzlanda yeni türbinleriyle sert rüzgarlardan faydalanacak
Sonraki İçerikÇamaşırlarınız ıslanacaksa keyfe keder ıslansın
Gazi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, Marmara Üniversitesi Fizik Eğitimi programında yüksek lisansını tamamlamıştır. Öğrenmeye doymamış, enformasyona her zaman aç olan bu varlık şu anda da Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojisi bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. TÜBİTAK araştırmasında proje asistanı olmuş; eğitim gönüllüsü olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda Genç Mucitler Eğitmenliği yapmıştır. Anlamaya çalıştıklarını paylaşmayı sever; bilgi toplumunda yaşadığının farkındadır, bilgi ve fikirlerle bir derdi vardır. Mevlana’nın “Dün, dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünün değişimi vurgulayarak inovasyon kavramını çağrıştırdığını düşünür. Öğretmede, öğrenmede, kültür-sanatta ve bilimde yenilikçi fikirlerin peşindedir.