Evsel gıda atıklarından gübre yapma zamanı

İnsanoğlunun atık üretimi her geçen gün artıyor. Örneğin ortalama bir Amerikan ailesi her yıl 180 kilogram gıda atığı üretiyor ve gıda atıkları Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan düzenli depolama alanlarının yaklaşık %20‘sini oluşturuyor.

Bir inovasyon markası olan WLabs ekibi, depolama alanlarında giderek artan gıda atığı miktarını gözlemlediğinde, daha iyi bir gıda geri dönüşümüne ihtiyaç olduğunu gördü ve Zera adlı gıda geri dönüştürücüsünü geliştirdi.

Bu cihaz, tipik bir ailenin evsel yiyecek atıklarının %95‘ini 24 saat süren bir işlem sonucunda gübreye dönüştürüyor. Cihazından üretilen gübreler; çim, bahçe veya dış mekan saksı bitkilerinin toprağının üzerine yayılarak gerekli besin maddelerini toprağa salabiliyor.

Zera, bir yandan evsel yiyecek atıklarının geleneksel yollarla çöpe atılmasının önüne geçerek evlerde ve atık depolama sahalarında hacim tasarrufu ve çöp taşıma işlerinde yakıt ve zaman tasarrufu sağlarken, diğer yandan da ev kullanımına yönelik olarak insanlara kendi gübrelerini üretme olanağı sağlıyor.

Cihazın boyutları 11×22 inç ve yüksekliği 33,75 inç. 53,8 kilogram ağırlığı olan cihaz 8,4 litre atık depolayabiliyor. Zera’nın kokuları azaltmak için HEPA/karbon filtresi mevcut.  Haftada bir kullanıldığında cihaz yılda yaklaşık 300 kWh enerji harcıyor.  Bu cihazla evsel yiyecek atıklarını ev yapımı gübrelere dönüştürerek daha yeşil bir miras bırakmak gerçekten çok kolaylaştırılmış.

Sistem nasıl çalışıyor?

Zera’nın kapağı kaydırılarak açılıyor ve katkı pakedinin tamamı içine yerleştiriliyor. Ardından depolama kutusu doluncaya kadar günlük olarak yiyecek atıkları üzerine ekleniyor. Kullanılan katkı pakedinin içerisinde gıda atıklarını parçalamak üzere hindistan cevizi lifi, bitki esaslı bir kaynak ve sodyum bikarbonat bulunuyor.

Sürgülü kapak, yiyecek atıkları eklenmediği zamanlarda karıştırma kabını kapalı olarak kapatmaya yarıyor. Karıştırma bölmesi ortalama bir ailenin bir haftalık yiyecek atıklarını tutacak büyüklükte. “Dönüştürme” çevrimini başlatmak için Zera’nın sürgülü kapağı kaydırılıyor ve “Başlat” düğmesine basılıyor veya bu iş için cihaz uzaktan “Zera” mobil uygulaması ile başlatılabiliyor.

Karıştırma motoru gıda atıklarını işlemek için karıştırma bıçağını döndürüyor, karıştırma bıçağı da ısı ve katkı maddesiyle birlikte, yiyecek atıklarını parçalıyor. Bu işlemin sonucunda ise ev yapımı gübre oluşuyor. Sonrasında alt taraftaki kutu çıkarılarak çimlere, bahçeye veya açık saksı bitkilerine serilebiliyor.

Kullanılmayan gübre hava geçirmeyen kaplarda ve kuru ortamlarda 6 aya kadar dayanabiliyor. Ev yapımı bu gübrenin köklerden ve bitki saplarından uzak tutulması ve toprak yüzeyine uygularken kalınlığının 6,5 milimetreden fazla olmaması öneriliyor.

Zera mobil uygulaması

Uygulama ile Zera gıda geri dönüştürücüsünü akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden doğrudan çalıştırarak günlük kullanımınızı biraz daha verimli yapmanız mümkün. Mobil uygulama ile cihazı uzaktan çalıştırmanın yanında işlem bittiğinde bilgi almak, filtrenin değişim zamanı geldiğinde haberdar olmak ve uzaktan proses aşamalarını takip etmek de mümkün.

Cihaz her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da düzenlenen CES – (tüketici elektroniği) fuarında “Eko-Tasarım ve Sürdürülebilir Teknolojiler” ürün kategorisinde en iyi inovasyon ödülünü ve “Daha İyi Bir Dünya İçin Ürün” ile “Ev Aletleri” ürün kategorilerinde Honoree ödüllerini aldı.

Ürün için 999 dolar artı postalama ücretiyle ön sipariş alınıyor ve henüz sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 48 eyalete teslim ediliyor. Ayrıca katkı paketi, hava filtresi ve depolama kutusu gibi bileşenlerini ayrıca sipariş vermek de mümkün.

Zera bu alanda güzel bir inovasyonla hayatımıza giriyor ve ilerleyen yıllarda hem kullanımı yaygınlaşacak, hem benzeri ürünler rakip markalar tarafından da çıkarılacak ve günlük hayatımıza girecektir.

Paylaş
Önceki İçerikDünyanın ilk hızlı soğutucusu Türk Girişimcilerden
Sonraki İçerikÇocuklarınız Lunii ile kendi masalını yaratsın
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.