Fransız Thibault, uzun süredir vücudunun uzuvlarını kontrol edemiyordu. Tekerli sandalyeye mahkum kalmıştı. Zihin kontrollü bir iskelet kullanarak uzuvlarını tekrardan kullanmaya başladı. Thibault, ”Aya ilk ayak basan insan gibi hissediyorum” dedi.

Bilim insanları, projenin harika ilerlediğini söylüyor. Thibault testlerini ne yazık ki laboratuvar ortamında gerçekleştiriyor. Testlerin sonunda kişinin yaşam standartlarını yükselteceğine inanılıyor. İskeleti kontrol edebilmek için hastanın beynine ameliyatla impalantlar yerleştirildi. Beyinin her türlü aktivitesini bilgisayara aktaran 64 adet impalant beyine yerleştirildi. Gelişmiş yazılım ile impalantlardan gelen verileri okuyor ve iskeleti kontrol etmek için talimatlara dönüştürüyor. Thibault’un yürüyebilmesi için birden çok zincir komuta ihtiyaç duyulduğu söyleniyor.


Thibault, yaralanmadan önce gözlükçüydü. Gece kulübünde yaşadığı olay sonucunda omurilik zedelenmesi yaşayarak felç oldu. İki yıl boyunca hastanede tedavi edildi. Şimdilik iskelet sistemi dışarıda kullanılmıyor. Thibault’un düşme riski olduğu için iskelet sistemi tavana bağlı şekilde çalıştırılıyor. Bu ufak sorunlar halledildikten sonra Thibault kısmen eski günlerine geri dönecek.

Paylaş
Önceki İçerikBu kan testi size 5 ya da 10 yıl daha yaşayıp yaşayamayacağınızı söylüyor
Sonraki İçerikTransformers uzaya gidiyor
İstanbul Üniversitesi Makine bölümü öğrencisi olup, İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmıştır. Önceden teknoloji sitesi kurmak ve yönetmek girişimlerinde bulunmuş ve başarılı olmuştur. Uzun yıllar kendi bloglarında yazılar yazmış ve yeni maceralar İçin Diyalogin ekibini seçmiştir. Burada aile kavramını kavramış ve kavramaya devam etmektedir