“Geleceğin Ofisi”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ve ünlü şehri Dubai inovasyonun öncüsü olduğunu geçtiğimiz günlerde kanıtladı. Hali hazırda, cennete meydan okuyan Burj Khalifa’da dünyanın en uzun binasını inşa etti. Geçen Mart ayında dünyanın ilk insansız uçak yarışına ev sahipliği yaptı.  Dünya haritasına benzeyen şekle sahip bir ada oluşturdular. Ayrıca su evleri ve yüzen oteller inşa etmeyi planlıyorlar. Son olarak da 3 boyutlu yazıcı ile dünyanın ilk ofis alanını inşa etti.  Enerji tasarrufu sağlayan özelliklere sahip bu şık ve fütüristtik bina sadece 17 günde basıldı ve 2 günde kuruldu. “Geleceğin Ofisi” Dubai’nin inovasyon alanına son takdimi.  Nasıl bir alanda çalışacağımız ve yaşayacağımıza dair düşünme şeklimizi değiştirebilecek potansiyele sahip bir yenilik.

Geleceğin Mimarisi

3 boyutlu yazıcı ile inşa edilen bu yeni yapı, Emirates Kulelerinin zeminine yerleştirilmiş.  Dubai Gelecek Kurumuna ve Mostaqbal’a bir süreliğine ev sahipliği yapacak.  Ayrıca oldukça fütüristtik bir tasarımı var. Klasik binalarda olan sert hatlar, bloklu düzenin aksine yuvarlak hatlara ve doğal eğrilere sahip. Kullanılan malzeme bile inovatif. Birleşik Arap Emirliklerinde ve ABD’de üretilen özel bir çimento karışımı kullanılmış.

36.5 metre uzunluk, 12 metre genişlik ve 6 metre yükseklikteki  dev 3 boyutlu yazıcıile inşa edildi. 3 boyutlu baskı için makine çok eksenli robotsal kol kullanılmış. Binanın baskı işlemi sadece 17 saati bulurken 2 günde de tesis içi kurulumu tamamlandı.

İşgücü maliyetindeki tasarruf miktarını duyduğunuzda inanamayacaksınız %50′yi buluyor. İşte bu yüzden sadece bir işçi baskı sürecini yönetti. Hem de normal bir kurulum sürecinde,  son rötuşlar için 7 işçi, özel bağlantı ve ekipmanları yönetmek için 10 elektrik ve mekanik teknisyeni gerekirken…

Bu yeni teknolojinin bizi nereye götüreceğini göreceğiz. Düşük maliyetler ve uygun fiyatlar sunan konutlandırma sektöründe devrim yaratacak bir potansiyele sahip. Fakat aynı zamanda, işgücü ekonomisinde büyük değişiklikler olacağı anlamına da geliyor. Yani, inşaat sektöründe oluşabilecek bir işsizlik artışı olasılığı ortaya çıkabilir. Bakalım bizi gelecekte neler bekliyor?