Geri dönüşümün eğlenceli hali

Kullanılmış plastik şişeler gibi geri dönüştürülebilir malzemeleri, minimum bir çaba harcayarak geri dönüşüme kazandırmak ve böylece çevre kirliliğine karşı elinizden gelen desteği verdiğinizi hissetmek, çevre duyarlılığına sahip günümüz insanı için güzel bir duygu. Peki, bu geri dönüşüm işi bir otomattan içecek almak kadar kolay bir hale getirilse ne güzel olurdu, değil mi?

Sicilya’da küçük bir kasabada yaşayan beş lise öğrencisi, bir okul projesi için çevrelerinde bulunan akranlarının yoğun bir şekilde kullandıkları plastik şişeleri nasıl geri dönüştürebilecekleri ve bu atıklardan neler yapabilecekleri üzerine kafa yormuşlar. Çevreyi koruma bilincini artırmayı hedefleyen bu proje için gençler, devrimci bir geri dönüşüm konsepti geliştirmişler.

Projeye katılan gençler, temel olarak akranlarını günlük hayatta ürettikleri çöpler hakkında yaratıcı düşünmeye teşvik etmek istediler ve projelerinde zaten aşina oldukları, kullanımı kolay bir teknoloji ürünü olarak bir otomat kullanmak istediler. MyProGeneration adını verdikleri bu otomat, çöp kutularına atmaya alışık olduğumuz kullanılmış plastik şişeleri telefon kılıflarına dönüştürebilen alternatif bir otomat.

Otomat kendisine verilen plastik şişeleri kabul ederek biriktiriyor ve bu plastikleri önce granül haline getiriyor. Daha sonra bu plastik granüller eritilerek bir filament haline getiriliyor ve üç boyutlu (3D) yazıcıya ileterek basım işi başlıyor. Böylece, atık şişeler otomatın üç boyutlu yazıcı özelliği sayesinde özellikle gençler için kullanışlı bir nesneye, cep telefonu kılıfına dönüştürülmüş oluyor.

Prototip olarak üretilen cihaz “Biz Factory” adlı yarışmanın son aşamasında, AXA Italia’nın dikkatini çekmiş ve gençlere hiç de akıllarına gelmeyen AXA Italia Sosyal Etki Ödülü’nü kazandırmış.

Bir grup lise öğrencisi geri dönüşüm işini eğlenceli ve inovatif bir şekilde yapabiliyorsa, daha başka nelerin yapılabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Paylaş
Önceki İçerikTeknoloji, fotoğraf alışkanlıklarını değiştiriyor
Sonraki İçerikGirişimcilik nedir ve girişimci olmak: 101
Endüstri Mühendisi, Microsoft Sistem Mühendisi ve girişimcilik eğitmenidir. AB fonlarının desteğiyle gerçekleştirilen "KOBİ'lerin Avrupa Birliği'ne Uyumu ve e-dönüşüm Uzmanlığı" programına katılarak KOBİ Uzmanı unvanını aldı. Çeşitli sektörlerde endüstri mühendisliği, üretim ve kalite alanlarında, özellikle üretimde verimliliğin arttırılmasına yönelik yalın üretim ve kaizen faaliyetleri, kalite belgelendirme ve ERP programlarının altyapı projelerinde çalıştı.