Başarılı girişimcilerle röportajlar gerçekleştirerek inovatif bir hareket olan “girişimcilik” eylemini ele alacağımız serimize devam ediyoruz. Febrics Bilişim Teknolojileri Ltd.Şti kurucusu Ercan GÖK ile röportajımızın ikinci bölümünü sizlerle buluşturmaktan mutluyuz. İlk bölüm için tıklayabilirsiniz.

Febrics Bilişim Teknolojileri Ltd.Şti kurucusu Ercan GÖK

Ercan Bey, biz genelde inovatif girişimci röportajı yapmaya çalışıyoruz. Ancak bir de sizin gibi önemli, işini çok iyi yapan örnekler var. Siz çok rekabetçi bir pazara girip tutunabilen bir girişimcisiniz. Aklınızda inovatif ürünlerde olduğunu duyduk. Neden öncelikle pazara inovatif ürününüz ile giriş yapmadığınızını öğrenebilir miyim? Yani inovatif bir ürünle pazara giriş yapmak sizce daha mı zor?

  • Rekabetçi pazara girme nedenim “En iyi bildiğin iş, yaptığın iştir.” Bu nedenle en iyi bildiğim işe yöneldim. Rekabetteki yerimi biliyorum, nereye gittiğimi de biliyorum. Sabırla tecrübelerimi ve çevremi geliştiriyorum. Ekip arkadaşlarımla birlikte çok çalışıyoruz. Bu geldiğimiz noktada birlikte yeni bir çözüm üretmek istedik. Bu isteğimiz sektörün ihtiyaçlarından doğdu. Önce ihtiyacı kokladık, sonra neler yapabiliriz değerlendirdik. İnovatif ürün veya herhangi bir ürün için mutlaka bir maliyet ve network ihtiyacı söz konusudur. Yatırım için paranız olsa da satacak çevreniz olmazsa bir anlamı olmaz, çevreniz olsa paranız yoksa ürünü çıkaramazsınız. O nedenle her ikisine sahip olmak için önce tecrübe ve çevre kazandım, sonra girişimcilik ile ticari faaliyetlerimi yaparak sermaye edinme yolundan ilerledim. Şimdi de inovatif yatırımlarımıza başladık.

Febrics’i bugün kuracak olsanız neyi farklı yapardınız?

  • Belki ismini farklı yapardım. İsim telaffuzu farklı olduğu için ve özel/yabancı bir kelime olduğu için uzun bir süre anlamını anlatmak veya karşı tarafa tek tek harflerini kodlamak zorunda kalıyoruz. Şu an için ciddi bir keşkemiz veya farklı yapardığımız bulunmuyor. Mutlaka yanlışlarımız, hatalarımız oldu ama çok şükür zor günleri atlattık, bunları kütüphanemizde rafa kaldırdık.

Ekip kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?

  • Öncelikle çalışma isteği arzusuna dikkat ediyoruz. Yeni mezunlarımıza fırsat vermek istiyoruz. Bilgi ve tecrübelerimizi onlara aktarmaktan mutlu oluyoruz. Bunu kendimize vazife edindik. Mülakatlardan önce mutlaka sosyal mühendislik yapıyoruz. Değerli başvuruları tek tek inceliyoruz. Sosyal medya hayatlarımızı deşifre ediyor. Çok fazla kişisel veri toplayabiliyoruz. Önceliğimiz çalışma isteği/ihtiyacı, soru sorma/öğrenme isteği, disiplin/düzen gibi sıralayabiliriz. Ayrıca ingilizce sektörümüzde çok önemli, yabancı dil bilgisi de önceliklerimizdendir.

Yetişmiş emeğin çok pahalı olduğu bir sektördesiniz? Febrics olarak gençlerin sektöre girmesi için nasıl bir yol izliyorsunuz?

  • Sektörde emek yoğunlukta, çalışmak ve sabretmek gerekiyor. Karşılığını mutlaka alabileceğiniz bir sektör. İş fırsatlarımızda genç arkadaşlara öncelik veriyoruz.  Her zaman bizim önceliğimiz gençler. Her fırsatta çeşitli platformlarda ve sosyal faaliyetlerde gençlerimize tecrübelerimizi ve sektörü güzelce anlatmaya çalışıyoruz. Zaman zaman üniversitede eğitimlere de katılıyorum, öğrencilerim de var ve bu konuda da çok şanslıyım. Onlara gerçek iş dünyasını betimlemeye çalışıyorum. Fırsatları anlatıyorum.

Mesleğinizi yaparken ne gibi riskler alıyorsunuz; stresi ve zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz?

  • Son zamanlarda aldığım en büyük riskler finansal riskler. Sektörümüz yabancı para birimleri ile çözüm üretebilmekte ve bu nedenle tüm riskler entegratör bir frma olarak bizlerin üzerinde. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları müşteri kitlemiz. Satış ve satış sonrası hizmetleri de sunduğumuz için olası hatalı durumlarda çeşitli cezai durumlar/riskler de mevcut. Bu süreçler ister istemez hepimizi stres altına almakta. Zamanımızın çoğunluğu tabii ki iş ile geçmekte. Bu süreçleri de çok tatlı bir kızım var 4 yaşında… Farkında olmasa da en büyük destekçim. Onunla birlikte tüm stresim ve kaygılarım yok oluyor. Zaman kavramı bende yok maalesef, her zaman her saat çalışıyorum. Çalışmayınca kendimi rahatsız hissediyorum.

Son olarak sizin eklemek istediğiniz ya da üzerinde durmak istediğiniz bir konu var mı ?

  • Korona sürecini yakından takip ediyoruz. Bu süreçte bizlerin sağlığı için canla başla çalışan tüm değerli ilgili sektör çalışanlarına teşekkürü borç biliyoruz. Onların bu fedakarlıkları hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bizler de gücümüz yettiğince her zaman onların yanındayız. Herhangi bir ihtiyaçları doğrultusunda elimizden gelen desteği sağlamaktan memnuniyet duyacağımızı sizlerin vasıtasıyla tekrar bildirmek isteriz.

Korona virüsün işinize etkileri nasıl oldu?

  • Korona virüsü tabii ki direkt etkiledi. Çalıştığımız markalar maalesef yabancı menşeili. Bu nedenle planlanmış olan toplantılarımız askıya alındı. Tüm müşterilerimiz zorunlu olmadıkça yüz yüze görüşmeyi öteledi. Bu nedenle bir görüşme yapamıyoruz ve müşterilerimiz de zorunlu olmadıkça ürün talebinde bulunmuyor. Şimdilik süreç bu şekilde ilerliyor. Bizde boş durmamak adına ekibimizin zaafiyetlerini/eksikliklerini bulmaya ve bunları gidermeye çalışıyoruz.

Ercan Bey’e vermiş olduğu değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Röportajlarımıza devam edeceğiz. Bizi takipte kalın 🙂

Paylaş
Önceki İçerikBTK Akademi Nedir ?
Sonraki İçerikRTX Teknolojisini Tanıyalım
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.