Başarılı girişimcilerle röportajlar gerçekleştirerek inovatif bir hareket olan “girişimcilik” eylemini ele alacağımız serimize hoş geldiniz. Febrics Bilişim Teknolojileri Ltd.Şti kurucusu Ercan GÖK ile iki bölümden oluşan bir röportaj gerçekleştirdik.

Daha önce duymayanlar için kısaca kendi cümleleri ile tanıtırsak: Febrics Bilişim Teknolojileri Ltd.Şti., müşterilerine, sektörel çözümlerden iş çözümlerine, sistem entegrasyon çalışmalarından dış kaynak kullanımına, güvenlik, network çözümlerinden servis ve bakım hizmetlerine varan geniş bir yelpazede hizmet veren bir sistem entegratörüdür. Röportajımızın ilk bölümüne giriş yapalım 🙂

Merhaba Ercan Bey, başarılı bir iş adamı ve girişimcisiniz. Sizi daha iyi tanıyabilmek için detaylı birkaç soru sormak istiyorum.

İlk iş deneyiminiz neydi?

  • Kendi şirketim. Üniversiteden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme üzerine kendi şirketimi kurdum.

İlk girişimcilik deneyiminiz neydi?

  • Yazılım geliştirerek müşterilerin taleplerini karşılamaya çalışıyordum. Tek başıma birkaç proje aldım. Tamamladım ama gece ve gündüzüm birbirine karışmış, hafta sonu kavramı yok olmuştu.  Tecrübem yetersiz kalıyordu, farkındaydım. Yoğun bir çalışma sonrası ilk şirketimi İstanbul’dan bir firmaya sattım. Daha sonra tekrar şirket kurma çalışmasındayken güzel bir iş teklifi aldım ve bunun sonucunda tecrübe kazanmaya karar verdim.

Peki size en çok şey öğreten iş deneyiminiz hangisiydi? “Bana çalışma hayatında yaptığım şu iş çok faydalı olmuştu” diyebileceğiniz bir konu var mı?

  • En çok tecrübeyi Febrics’te kazandım. Uçtan uca tüm görevleri bir süreliğine kendim yerine getirdim. Yine tek başıma kurduğum Febrics’te daha önceden yaklaşık 10 yıllık sabırla edindiğim tecrübeleri kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Öğrenme ve tecrübe devam ediyor. Öğrenmenin yaşı gerçekten yok. Sosyal yaşantımda edindiğim bir deyim var; “Akıllı insanlar başkalarının tecrübelerinden istifade eden insanlardır.” Bu deyim hayatımda yer edindi.

Bilişim teknolojileri sektörüne nasıl giriş yaptınız?

  • Sektöre girişim tabii ki mezun olduğum bölümün etkisiyle gerçekleşti. Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum.

 Şirket kurarak girişimcilik ruhunuzu öne çıkarmış oldunuz. Peki bu yola çıkmaya neden, nasıl karar verdiniz? Nelere dikkat ettiniz? Febrics Bilişim Teknolojileri isimli şirketiniz hakkında bu bağlamlarda bilgi verebilir misiniz?

  • Girişimcilik ve liderlik sanırım hayatımın her noktasında vardı. Beni tetikleyen TÜSİAV(Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı) ‘a üyeliğimdir. Sn. başkanımız Veli Sarıtoprak ile tanışmamdır. Tecrübelerinden ve telkinlerinden faydalandım. İlk şirketimde komşuyduk, zaman zaman ziyaretimize gelirdi. Daha sonra sosyalleşmenin farkına vardım. Networking iş hayatında gerçekten önemli yer tutmaktaydı. TÜSİAV Ailesi’nden birçok değerli üyelerle tanışma fırsatı buldum, kişisel gelişimime katkısı büyüktür. Başkanımızın bir lafı daha aklımdadır, her zaman söylerim “Evlat; sen kanın kokusunu aldın, mutlaka kendi işinin sahibi olursun” derdi.
  • Febrics’i kurarken zamanla ve network önemliydi. Network derken sadece ilgili sektörüm bilişim değil, bankacılık, mali çevre vs gibi birçok kısmı düşünmek gerekiyor. Önümüze çıkan fırsatları iyi tartmak ve iyi bir zamanda çıkış yapmak için sabretmek gerekir. Hazır olduğunuzda zaten siz anlarsınız. Sonrasında çelik gibi sinir, stres, çok çalışma ve risk almak geliyor. Bunları iyi bir şekilde orkestre edebilirseniz uzun bir yolculuğa doğru çıkmış oluyorsunuz. Dikkat ettiklerim: 1000 defa ölçmeli 1 defa biçmeli…

Kendinizi sektörün neresinde konumlandırıyorsunuz?  Sizi dolayısıyla Febrics’i diğer şirketlerden ayıran nedir?

  • Sektörde yeni yola çıktık diye düşünüyorum. Birkaç yıl öncesine kadar emekleyen bir şirketken, son zamanlarda sermaye/finans yapımızı geliştirdikten sonra ekibimizi geliştirdim ve çok değerli arkadaşlarımı ekibime katabildim. Artık birlikte emeklemekten yürümeye geçtik.  Uzun vadeli planlarımızda hep birlikte koşmayı planlıyoruz. Hedeflerim her zaman büyüktü. Sınırlarımızı aşıp ülkemizi yurt dışında temsil etmek en büyük hayalimdir.

Bilişim Teknolojileri geniş bir alan. Sektöre giriş yapanlara ya da giriş yapmayı düşünenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  • Bilişim sektörü evet geniş görülen bir alan. İçerisine girdiğinizde ise bakir bir alan olduğunu da görebilirsiniz. Teknolojinin hızı ve gelişimi inanılmazdır. Her an ne tarafa gideceği belli olmuyor. Temel konuların yanı sıra birçok yenilikle karşılaşıyoruz. İlgi alanları bilişim teknolojileri olan kişilerin mutlaka sektöre bir yerden başlamasını, sabırla ve çok çalışmayla sevdikleri kısımlarda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Tüm dünyanın geleceği bilişim teknolojilerinde. Gelecek teknoloji…

Röportajımızın daha özel ve de girişimcilere ipuçları vereceği kısmını diğer bölümde yayınlayacağız. Ercan Bey’e bu bölümde bizlere verdiği samimi cevaplar için teşekkür ederiz. 🙂

Paylaş
Önceki İçerikÇernobil orman yangını uydudan görüntülendi
Sonraki İçerikRüzgar Enerjisi Nedir?
İnovasyon, bilim ve teknoloji konularına merak salmış Hacettepe Üniversitesi BÖTE öğrencisi. Gündemi ve de bilimsel gelişmeleri Diyalogin ailesi ile takip etmeye karar verip, aileye yeni bir renk katmıştır.

1 Yorum