Görme Engelliler İçin Akıllı Baston

Kaldırımlar seyyar satıcılar, dükkanların panoları, sokak hayvanları ve benzeri birçok engelle doluyken görme engelliler için hayat her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Beyaz bastonları ile bu zorlukların üstesinden gelerek günlük hayata dahil olduğunu gördüğümüz engelliler için Delhi Üniversitesi’nde görevli bilgisayar mühendisi Prof. Meenakshi Balakrishnan “Akıllı Baston” adını verdiği bir alet geliştirdi.

Balakrishnan ultrason dalgaları ile görme engellilere rehberlik eden Akıllı Baston (SmartCane)‘i geliştiren ekibin başında yer alıyor. “Klasik beyaz baston birçok açıdan başarılı bir alet. Bugüne kadar birçok engellinin yaşamını yardım almadan devam ettirebilmesinde faydalı oldu” diyen Balakrishnan beyaz bastonun bel hizasından yüksek engelleri ve ağaç dalı gibi yer ile bağlantı noktası olmayan engelleri tespit etmekte yetersiz kaldığından yakınıyor.

SmartCane ekibi bu zorlukları ortadan kaldırmak için yarasaların yeteneklerinden ilham aldılar. Görme yetenekleri kısıtlı olan bu canlılar, çevresinde yer alan nesneleri tespit etmek ve etrafından dolanabilmek için sonar sesler çıkarır ve ses dalgalarının geri dönüşlerini takip ederler. SmartCane de kullanılan teknolojide ise buna benzer bir mantıkla, beyaz bir bastona eklenen ultrason cihazı ile çevreye ultrason dalgaları yayılıyor ve dalgaların geri dönüşleri takip edilerek kullanıcıya titreşimlerle uyarılarda bulunuluyor.

 

SmartCane’in denemeleri 150 kişi üzerinde tamamlandı ve ürün Hindistan’da 50 dolar gibi cüzi bir fiyatla piyasa çıktı. Prof. Balakrishnan, 15 milyon’dan fazla görme engelli olan Hindistan’da herkese ulaşabilmek adına yardım kuruluşlarıyla ve devlet yetkilileriyle bir arada çalışarak önemli bir sağlık sorununa çözüm olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Teknolojinin ilerlemesi ve akıllı telefonların yaygınlaşması sonucu dağılan dikkatler sebebiyle pek çok insan için sokaklar artık güvensiz bir yer halini almaya başladı. Hal böyleyken bir de engelli bireylerin evlerinden çıktıklarında neler yaşadığını düşündüğümüzde durum hiç de iç açıcı değil. Bu gibi sosyal inovasyon haberleri almamız ise oldukça sevindirici ve umut verici. Umarız Türkiye’den de bu gibi sosyal inovasyon örnekleri yazma şansı buluruz.