Hava kirliliğini absorbe eden sokak lambası

(FILES) This picture taken 18 July 2006 shows cyclists passing through thick pollution from a factory in Yutian, 100km east of Beijing in China's northwest Hebei province. China has no plans to radically change its reliance on coal and other dirty fuels despite already feeling the impacts of global warming, a leading Chinese meteorologist said 06 February 2007. In the first official Chinese response to a stark UN report issued last week on climate change, Qin Dahe said China lacked the technology and financial resources for a wholesale conversion to cleaner energy sources. AFP PHOTO/Peter PARKS/FILES (Photo credit should read PETER PARKS/AFP/Getty Images)

Eko Mantar: Hava kirliliğini absorbe eden sokak lambası

Hava kirliliği, çağımızın en önemli problemlerinden biri. Kirli hava, yükselip yayılarak atmosferi zehirler. Böyle bir havanın etkisinde olan yollar da son derece kirli alanlardır.  Bunun iklim değişikliğine ve insan sağlığına olan etkisinden bahsetmeye gerek bile yok. Eko Mantar (Eco Mushroom), güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları için kompakt bir tasarıma sahip. Kendi enerjisini üretmesinin yanı sıra,  CO2 arıtımı yaparak hava kirliliğinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Sokak lambalarının konumu ve yüksekliklerinden dolayı, bu sistem sokak lambası olarak tasarlanmış. Ayrıca sistemin tasarımında, ekosistemdeki rolü çok önemli olan mantarlardan da esinlenilmiş. Bu yapay mantar, dört adet yöneltici LED sokak lambası ve hava temizleme sisteminden (APS – Air Purification System) oluşmakta.

Kirli hava, dört adet hava giriş deliğinden soğurulur ve yapay mantarın merkezinde konumlandırılmış olan hava temizleme sisteminden (APS) geçirilir. Son olarak da temizlenmiş hava, aydınlatma direğinin çevresine monte edilmiş olan havalandırma kanalı üzerinde bulunan halka şeklindeki havalandırma borularından dışarıya verilir.

Mevcut yollara entegre edilen Eko Mantarlar ağı sayesinde yolların kirlilik miktarı ve bakım ihtiyaçları ile ilgili merkezi bir uydu istasyonuna bilgi verilebilir. Akıllı entegrasyona izin veren bu ağ, otomotiv kirliliğini etkin bir şekilde kontrol altına alabilir.

Bu yapay mantarlar sayesinde, güneş enerjisinden faydalanıp yolların ışıklandırılması yapılabilecek. Aynı zamanda, canlıların sağlığı için büyük tehdit oluşturan yollardaki hava kirliliğinin önüne de geçilmiş olacak.