Havadaki nemi suya çeviren şişe

Fontus, bisiklet sürücüleri ve uzun yürüyüş yapanlar için doğada susuz kalmalarını engelleyecek harika bir yöntem buldu. Şirket, havadaki nemden su oluşturan ve kendi kendini dolduran akıllı bir şişegeliştirdi. Böylece tekrar tekrar su şişenizi doldurmak sizin için dert olmaktan çıkacak. Yoğunlaşmayı sağlamak için tasarlanmış iki hazneli soğutucu niteliği taşıyan Peltier elementi kullanılarak su biriktiriliyor. Hava, üst hazneye doğru hareket ettikçe bir çok engel tarafından yavaşlatılıyor. Hava akışının hızındaki düşüş, havadan  toplanan ve şişede biriktirilen su moleküllerinin salınımına imkan sunuyor.

Açık hava aktiviteleri sırasında daha iyi zaman geçirebilmeniz ve sağlığınız için bol su içmek çok önemli. Tüm bunlara rağmen, en bilinçli sporcular, uzun yürüyüşe çıkanlar ve bisikletçiler bile su şişelerini tekrar doldurmayı unutabiliyorlar. Ki bu durum onları çok riskli bir duruma sürüklüyor. Doğada susuz kaldığınızı hayal edebiliyor musunuz? Fontus’un yaratıcısı Kristof Retezár bu cihazın pratik olabileceğini tasavvur etmiş. “Amacım; nemli havayı emen ve su moleküllerini hava moleküllerinden ayrıştırarak bir şişede biriktiren küçük, kompakt ve kendi kendini idare eden bir cihaz yapmaktı.” diyor Retezár.

Retezár; 30’u aşkın denemeyle, dakikada yoğunlaşmış bir damla su oluşturan Fontus’u kalibre etmeyi başarabilmiş. Cihaz, doğru koşullar sağlandığında, bir saatte yarım litreye kadar su oluşturabiliyor. Bu durum her ne kadar etkileyici olsa da, sıcak ve nemli günler için yeterli değil. Fontus’un kullanımı, hava kirliliğinin hakim olduğu şehirlerde pek de elverişli değil. Çünkü havadaki bu kirlilik su moleküllerine bile bulaşmış vaziyette.

Fontus, kendi kendine dolum yapan iki çeşit şişe geliştirdi: Uzun doğa yürüyüşçüleri için Airo, bisiklet sürücüleri için de Ryde.

Fontus şirketi havadan su oluşturan, bir çok gelecek vadeden projeye imza atmakta. Bu teknolojiler sayesinde insanoğlunun korkulu rüyası haline gelen yeryüzünde suyun tükenmesi sorunu da ortadan kalkabilir, ne dersiniz?