Her dilde iletişim için FreeSpeech App

Her dilde iletişim için bir sözcük oyunu uygulaması: “FreeSpeech”

FreeSpeech, İngilizceyi keşfetmek için bir uygulama. FreeSpeech motoru aracılığıyla, resimleri sürükleyip düzenleyerek dilbilgisi kurallarına uygun İngilizce cümlelere çevirebilirsiniz. FreeSpeech İngilizce dili ile ilgilenen herhangi biri için mükemmel bir uygulama:
*İngilizce dil bilgisi kurallarını öğrenmeye çalışan öğrencileriniz/çocuğunuz/yetişkinler…
*Konuşmada ve duymada sıkıntı yaşayan öğrencileriniz/çocuğunuz/yetişkinler…

FreeSpeech, dil bilgisi yapılarını tahmin etmede dünyada benzersiz bir uygulama. Derdinizi anlatmak istediğiniz zaman, resimleri seçip FreeSpeech motorunun içine attığınız takdirde size Kim? Ne zaman? Nerede? Ne zaman? …gibi sorular sorar. Bu sorulara verdiğiniz resimli cevaplar ile daha önce oluşturduğunuz resimleri düzenleyip otomatik olarak dil bilgisi yapısına uygun cümlelere dönüştürür. Eğer siz resimleri seçip sürükleme işini yapabiliyorsanız; İngilizce dilinde yer alan kelimeleri, zamanları ve dil bilgisi yapılarını da kontrol edebilmeniz öğrenebilmeniz mümkün demektir. Ayrıca uygulamanın İspanyolca ara yüzü de kullanılabilir.

 

Uygulama özellikle özel eğitim öğretmenlerine, dil eğitimi veren öğretmenlere ve dil öğrenenlere; 2000’den fazla görsel materyallerle İngilizce dilbilgisi kuralları öğrenmeyi kolaylaştırmada yardımcı olmaktadır.

FreeSpeech uygulaması ile 2011 MIT TR35 (MIT Technology Review dergisinin ödüllendirdiği dünyanın 35 yaş altı 35 yenilikçinin yer aldığı liste) listesinde yer alan; Hint asıllı bir mühendis olan Ajit Narayanan, bu uygulamayı nasıl tasarladığının öyküsünü Ted Talks videosunda çok güzel anlatmış. Aşağıdaki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

“Konuşma güçlüğü çeken çocuklarla çalışırken, Ajit Narayanan sözcüklerle kavramları “haritalar” kullanarak ilişkilendirecek bir resimli dil tasarladı. Bu düşünceden, konuşamayan insanların iletişim kurmasına yardım eden bir uygulama doğdu. Bunun temelindeki büyük fikir olan FreeSpeech, heyecan verici potansiyele sahip bir dil kavramı.”

Paylaş
Önceki İçerikArtık işe uçarak gidebilirsiniz
Sonraki İçerikDr. Brown’ı bile şaşırtan ürün!
Gazi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, Marmara Üniversitesi Fizik Eğitimi programında yüksek lisansını tamamlamıştır. Öğrenmeye doymamış, enformasyona her zaman aç olan bu varlık şu anda da Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojisi bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. TÜBİTAK araştırmasında proje asistanı olmuş; eğitim gönüllüsü olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda Genç Mucitler Eğitmenliği yapmıştır. Anlamaya çalıştıklarını paylaşmayı sever; bilgi toplumunda yaşadığının farkındadır, bilgi ve fikirlerle bir derdi vardır. Mevlana’nın “Dün, dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünün değişimi vurgulayarak inovasyon kavramını çağrıştırdığını düşünür. Öğretmede, öğrenmede, kültür-sanatta ve bilimde yenilikçi fikirlerin peşindedir.