Hidrojen Enerjisi Nedir?

Hidrojen Enerjisi, 1500’lü yıllarda keşfedilmiş, 1700’lü yıllarda yanabilme özelliğinin farkına varılmış, evrenin en basit ve en çok bulunan elementi olup, renksiz, kokusuz, havadan 14.4 kat daha hafif ve tamamen zehirsiz bir gazdır.

Hangi Araçlar Hidrojen Enerjisi İçin Uygundur?

Özellikle uçaklar, gemiler, denizaltılar için ideal yakıttır, çünkü bu araçların bir kaza geçirmesi veya patlaması durumunda çevre için tehlikeli olmayacaktır, ortaya çıkan gaz kısa sürede buharlaşacaktır ve sadece su buharı olacaktır.

Hidrojen Enerjisi,Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

-Hidrojen enerjisi, günümüzde kullanılan petrol yakıtlarına göre 1.33 kat daha verimlidir.

-Hidrojende enerji elde edimi sırasında açığa sadece su buharı dışında çevreye zarar verebilecek herhangi bir madde çıkışı olmaz.

-Teorik olarak hidrojenin yanması gerçekleştiğinde ortaya çıkan ürün sudur.

-Özellikle uçaklar, gemiler, denizaltılar için ideal bir yakıttır ve herhangi bir kaza, patlama durumunda çevre zararı olmaz, çıkan gaz kısa sürede buharlaşır. – Sızıntı meydana gelirse, hidrojen diğer yakıtlardan daha hızlı yayılır, bu nedenle tehlike olasılığı daha azdır.


-Bir hidrojen sızıntısı olasılığındaki en önemli faktör, Yanmanın alt sınırıdır. Bu sınır benzinden 4 kat, propandan 19 kat daha fazladır. Sadece doğal gaz hidrojenden biraz daha düşük


-Hidrojen yanma hızı doğal gaz ve benzinden 7 kat daha hızlıdır. Bu nedenle, hidrojenin diğerlerinden (benzin, doğal gaz) daha yüksek patlama yüzdesi.

Peki, Günümüzde Hidrojen Enerjisini Neden Daha Aktif Kullanmıyoruz?


Hidrojen koruması ve kapalı alanlarda uzun süre tutulması, kolayca sızabileceğinden çok zordur. Ayrıca, hidrojen kontrolsüz bir ortamda oksijen ile birleştiği için oldukça tehlikelidir.

Hidrojen ile Enerji Üretim Yöntemleri:

1-Kömür, doğalgaz, benzin gibi fosil yakıtlardan termokimyasal yöntemlerle hidrojen elde edilmesi.

2-Fotoelektrokimyasal yöntemle güneş enerjisinden hidrojen elde etme

3-Çeşitli hidrit bileşiklerinden kimyasal yöntemlerle hidrojen elde etme. Bunların en önemlisi sodyum borohidrit’tir.

4-Fotobiyolojik yöntemle yeşil yosunlardan doğal fotosentez faaliyetlerinden faydalanarak hidrojen elde etme.

Hidrojenin Depolanması:

Hidrojenin Basınçlı Gaz Olarak Depolanması:

En ekonomik depolama şeklidir.

Hidrojenin enerji yoğunluğunun oldukça düşük oluşu ve taşıt boyutlarına bağlı olarak basınçlı kapların belirli boyutlarda yapılma zorunluluğu nedeni ile depolanan hidrojen miktarı ağırlık olarak yetersiz kalmaktadır. Üstelik kullanılan basınçlı kapların emniyetli olmaları gereği nedeniyle kap içindeki hidrojenin az olmasına karşın kabın boş ağırlığı da fazla olmaktadır. Bu durum küçük boyutlardaki taşıtlar için önemli sorunlar yaratmakta ve taşıtın bir depo yakıtla kat edebileceği mesafe kısalmaktadır.

Hidrojenin Sıvı Olarak Depolanması:

Sıvı hidrojen bilinen yakıtlar içerisinde kaynama noktasındaki yoğunluğu en küçük ve özgül itme kuvvetinin en yüksek olması sebebi ile roketler, süpersonik ve hipersonik uzay araçlarında kullanılır.

Sıvı hidrojen ısı transferini ve kaynama olayını minimize eden süper izoleli dizayn edilmiş çift cidarlı kriyojenik kaplarda depolanır.

Taşıtlar için gerekli yakıt hem sıvı hem de gaz fazdan çekilerek motora sevk edilir.

Hidrojen taşıtları için sıvı hidrojenin ( LH2 )tankları Japonya, Almanya ve Amerika’da demonstrasyon amacı ile başarı ile kullanılmaktadır.

Günümüzde en belirgin olarak kullanılan araçlardan biri Hidrojen Traktörüdür:

New Holland firması hidrojenle çalışan NH2 tarım traktörünü iki farklı model (T6000: 75 kW ve T6140: 100 kW) olarak geliştirmiştir

“Güneş Enerji Sistemleri(GES) Nedir?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık buraya tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

Yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş
Önceki İçerikMaske Takmak Korona Virüs Riskini Arttırıyor mu?
Sonraki İçerikDrone nedir, Drone teknolojisi nedir ?
Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte "Gelişen Teknoloji", "Yenilenebilir Enerji Kaynakları" gibi konulara yoğun ilgisi bulunmaktadır. Kişisel gelişimine daha yetkin bir şekilde odaklanmak için Diyalogin gibi saygın bir sitede blog yazarı olmayı ve burada kendini öğrenmeye daha da teşvik etmeyi amaçlamıştır.