Bilim insanları, iç aydınlatmalardan yararlanarak elektrik üreten bir solar sistem yarattılar. Ne yazık ki ürettiği güç düşük. Kamusal alanlar, davet salonları gibi yerleri aydınlatması için milyonlarca solar sisteme ihtiyaç duyabilir.

Ekibimizin ürettikleri solar sistem esnek, üretilmesi ucuz ve geniş yüzeyler için gayet kullanışlı. Solar sistem, ışık emici hücrelerle ve vericilerle kaplı bu sayede ışığın farklı dalga boyları için optimize edilebiliyor. Ekibin ürettiği solar sistem iç aydınlatma kullanılabilen her yerde kullanılabilecek.

Ekip, 1cm2 ve 4cm2 olan iki solar sistemin yapımı bitirdi ve kullanıma hazır hale getirdi. Küçük solar sisteme 1000 lux değerinde ışık yoğunluğuna maruz bırakıldı. Işığın sadece %26,1’lik kısmını elektriğe dönüştürebildi. Büyük solar sisteme ise aynı ortam da sadece %23’lük kısmını elektriğe dönüştürebildi.

Ekip çok çalıştıklarını ve ileriki zamanlarda pili daha iyi yerlere getirebileceklerini dile getirdi. Solar sistem için kullanılan parçaları optimize edip maliyeti düşürebileceklerini düşünüyorlar.