İlham veren sokak tasarımları: FunnyCross

Resmen 2018 senesinde yaşıyor olmamıza rağmen sokakları, caddeleri ve karşıdan karşıya geçen insanları düşündükçe hala şahsen hiçbir anında yaşamamış olmama rağmen yandaki fotoğrafı gözümde canlandırırım. Evet bunun büyük kısmı çok çılgın bir Beatles hayranı olmam, tüm kliplerini izlemem, gerekli gereksiz her türlü bilgiyi araştırmış olmamdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak yine de, benden bağımsız olarak, modern zaman medyasında hala sıklıkla karşımıza çıkan bir görsel bu. Bu demek oluyor ki yalnız değilim.

Ancak esas ilginç olan, 2018 yılına girmiş olmamıza rağmen, zihnimizin bize ilk önce siyah beyaz görüntüleri hatırlatması. Her yerde bağıra bağıra “Gelecek!” diyoruz “Yenilik!” diyoruz “Yaratıcılık!” diyoruz.

Sizce de caddeleri biraz renklendirmenin zamanı gelmedi mi? Tıpkı Madrid sokakları gibi..

Bulgar sanatçı Christo Guelov, Madrid’deki yaya geçitlerini renkli ve eğlenceli sanat eserlerine dönüştürdü.

Renkleri kullanmaktan hiç çekinmeyen Christo Guelov, basit geometrik desenler ile canlı dikkat çeken, çok ama çok keyifli bir geçit oluşturmuş. “Funnycross” ismini verdiği tasarımının, şehir sakinlerine günün en sıradan anında keyifli birkaç dakika yaşatmak dışında, yoldan geçen araçlar için görünebilir olmak ve kaza ihtimallerini düşürebilmek.

Küçücük dokunuşların insan hayatında böyle pozitif etkiler yaratıyor olmasını çok seviyoruz. Farklı düşünebilmenin, fark yaratabilmenin çok zor olmadığını gösterebilmek, belki biraz da ilham verebilmek adına bu çalışmaya sitemizde yer vermek istedik.

Tasarım kelimesi inovasyonla çok sık aynı cümlelerde kullanılsa dahi, tasarımın inovasyon sürecinde nasıl bir anlam yarattığına dair bilgiye az yer veriliyor. Tasarımların insan hayatına dokunduğuna eminiz. Birkaç küçük heykelle bir parkın, bahçenin, sokağın veya caddenin havası değişiyor. İnsanlar yollarını değiştirip bu tasarım öğeleri taşıyan güzergahları tercih etmeye başlıyorlar. Keşke sokaklarımızda, okullarımızın önünde, caddelerde yavaşlama tümsekleri yerine ilgi çekici birer tasarım kullanarak insanlara keyif verecek unsurlar kullansak.

Paylaş
Önceki İçerikEndüstri Devrimleri Tarihi: Endüstri 1.0 ve Buharlı Makineler
Sonraki İçerikGeleceğin teknolojisi raflarda yerini aldı
Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde tamamladı. Uluslararası birçok önemli kurum ve projelerde yer aldı. Kariyerine perakende sektöründe eğitim ve gelişim alanında uluslararası 4 markadan sorumlu olarak devam ediyor. Uzun yıllar kendi bloglarında sürdürdüğü yazı yazma eylemine yenilikleri okuyucularla buluşturmak adına Diyalogin ile devam etmektedir.