İMECE: Yerli ve Milli Uydu

sqeqwe

Türkiye’nin ilk yerli ve milli, yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE’nin son montajı yapıldı ve testleri başlıyor. Bu projenin imzası normalde 2016 sonunda atılmıştı. Peki bu uydu neden tekrar gündemin ortasına oturdu.

Çünkü, yerli ve milli uydunun ısıl yeterlilik testi tamamlandı ve bu ilk yerli ve milli uydunun gelecek yıl yani 2021 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor.

İmece Uydusu

İMECE’nin Isıl İşlem Yeterlilik Modeli Tamamlandı

İmece Uydusunun Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli (IYYM) faaliyetleri, içinde bulundan bu korona virüsüne rağmen 4 ay gibi bir sürede tamamlandı. . Isıl yapısal yeterlilik modeli olarak tanımladığımız konu uydumuzun uzay şartlarında olan uyumunu test edebileceğimiz model. Yani çok soğuğa ve çok sıcağa dayanımının test edilmesi olduğunu da söyleyebiliriz ve bu testler tamamlandı ve başarılı olundu.

Bu yerli ve milli projenin Türkiye’nin askeri ve sivil yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyaçlarını karşılamak için “metre altı çözünürlüklü” gözlem uydusunun geliştirilmesi amaçlandı.

Neden İMECE ismi kullanılıyor?

İmece kelimesi TDK’ya göre birçok kişinin toplanıp el birliğiyle bir kişinin veya bir topluluğun içini görmesi ve böylece bu işlerin sıra ile bitirilmesidir. Kısaca yardımlaşma olarak anlatabiliriz. Peki neden bir uyduya isim olarak İMECE ismi konuldu. Bunun da sebebi isminin anlamında yatıyor. İlk yerli ve milli uydumuz olan İMECE, ASELSAN‘dan TUSAŞ‘a ve Türksat‘a kadar yerli şirketlerimizin bu projede yer alması olarak açıklayabiliriz.

Metre Altı Çözünürlük Nedir?

Türkiye’nin metre altı çözünürlük kavramı olarak ilk yerli ve milli uydusu olup diğer türk uydularına kıyasla en iyi seviyede çözünürlüğü olan uydu olacak. Düşünülene göre bu uydu sistemi Türkiye’nin uzay alanında gelişimi için deneyse olacak ve gelişimine çokça katkı sağlayacaktır. Yani bu demek oluyor ki İMECE uydusunu uzaya gönderdiğimizde %100 bir başarı beklenmiyor. Veya uydunun Türkiyeye geri yollanacağı fotoğrafların mükemmel olması da beklenmiyor. Türkiye’nin uzaya yolculuğunun başlamasına büyük bir katkısı olacağı düşünülen bir proje olarak hayata geçiriliyor.

Metre Altı Çözünürlük bu sistemdeki en önemli konulardan biridir. Çünkü, metre altı çözünürlük ne kadar iyi seviyeye ulaşırsa sizin çekebileceğiniz fotoğrafların kalitesi de artacaktır. Fotoğraf kalitesi’nin artması da savunma sanayisinde çok önemli bir etken faktör olacaktır. Yani demek istenen şu, eğer çözünürlük ne kadar iyi seviyeye gelirse sizin düşman zırhlılarının, tanklarının modellerini anlayabileceğiniz manasına geliyor.

Peki İMECE’nin Metre Altı Çözünürlüğü Ne Kadar Olacak?

Tübitak’ın yayınladığı broşüre göre İMECE’nin Metre Altı Çözünürlük değeri 0.7 metre çözünürlükte olacak. Yani uydunun çektiği fotoğraftaki bir pixel 70 santimetreye eşit olacak. “Bu yüksek bir çözünürlük mü?” sorusunu soracak olursanız. Evet yüksek bir çözünürlük, bu çözünürlükle çekilmiş bir fotoğrafta çokça aracı ve büyük boyuttaki cismi ayırt edebilirsiniz. Hatta güneşin vurduğu açıya, oluşturduğu gölgeye göre insanları dahil ayırt edebilmek mümkün. Ama gerçek manada canlı varlıkları ayırt edebiilmek için elinizde bulunması gereken kamera 0.5 metre çözünürlükte veya daha altında olmalı.

İmece Broşür

İMECE uydusunun kritik parçaları Türkiye’de üretilecek

İMECE uydusunun yeni nesil uçuş bilgisayarı, yıldız izleme sistemi, tepki tekeri, güneş algılayıcısı, yüksek çözünürlüklü kameraları, elektrikli itki motoru, yönlendirilebilir anten’i gibi parçaların Türkiye’de üretilmesi amaçlanıyor. Bu da İMECE uydusuna yerli ve milli denmesinin başlıca sebeplerinden biri oluyor.

İMECE-UYDU-Özellikleri
İmece Uydusunun Özellikleri

Bu konuya bir yazımız olan Elon Musk’ın “Starlink” projesi hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Bizi İnstagram veya Twitter gibi sosyal platformlarda takip etmeyi unutmayın!

Paylaş
Önceki İçerikCTF Nedir ?
Sonraki İçerikSTEAM 2020 YAZ İNDİRİMLERİ BAŞLADI
Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte "Gelişen Teknoloji", "Yenilenebilir Enerji Kaynakları" gibi konulara yoğun ilgisi bulunmaktadır. Kişisel gelişimine daha yetkin bir şekilde odaklanmak için Diyalogin gibi saygın bir sitede blog yazarı olmayı ve burada kendini öğrenmeye daha da teşvik etmeyi amaçlamıştır.