İnternet Hız Rekoru Kırıldı!

Avustralyalı araştırmacılar, internet bağlantısı hızında dünya rekoru kırıp saniyede 44,2 terabayta (TB) ulaştı. Bu hızla, 1000 adet yüksek çözünürlüklü bir filmi bir saniyede indirmek mümkün.

Fiber İnternet Kablosu

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne‘ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren “micro-comb” optik çipler kullanıldı.

Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Communications’ta yayımlandı.

Halihazırda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 197,3 megabayt’la Singapur’da. Avustralya’daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son testte ulaşılan hızın milyonda biri.

Bununla birlikte, yakın zamanda 44,2 Terabayt(TB) bağlantı üzerinden oyun indirecek veya film akışı gerçekleştirmeniz olası değildir. Teknoloji ticari hale gelirse, araştırmacılar öncelikle veri merkezlerini bağlamak için kullanıldığını söylüyor. Sonuçta, gigabit internet bağlantıları yıllardır mevcuttur ve bunları konut evlerinde görmek nispeten nadirdir. Ancak teknoloji yeterince ucuz hale gelirse, araştırmacılar bir gün genel halk tarafından kullanılabileceğini umuyor.

Hepimizin Aklında Tek Bir Soru Bu İnternet İle GTA 5 İndirmek

Daha fazla örnek vermek gerekirse GTA 5’i 1 saniyede 60 kere indirebilirsiniz, 178 GB’lık bir depolama alanına ihtiyaç duyan Quantum Break’i 1 saniyede yaklaşık 31 kere indirebilirsiniz.

Bir ara aşırı popülerleşen batı temalı “Red Dead Redemption 2” oyunu 150 GB‘lık bir depolama alanına ihtiyaç duyuyor ve bu internet ile 1 saniye içerisinde 36.8 kere “Red Dead Redemption 2” oyununu indirebilirsiniz.

Bunun hesabını yapmak o kadar da zor değil aslında, eğer 1 megabayt/saniye internetini varsa ortalama indirme hızınız 128 kilobayt/saniye olacaktır ve ya 32 megabayt/saniye internetiniz varsa indirme hızınız tahmini bir şekilde 4 megabayt/saniye olacaktır.

44,2 Terabayt/saniye‘lik bir sistemde ise yine 1/8‘lik bir oran olacağı için 5.525 Terabayt/saniye bir indirme hızına sahip olacaktır. Bu da bahsettiğimiz gibi 1 saniyede 60 kere GTA 5 ve 1 saniyede 31 kere Quantum Break’i indirmeye eşittir, bu şekilde kafamızda kurgulayabiliriz.

Buna benzer yazılarımızı okumak ister misiniz?

Elon Musk’ın yeni projesi STARLİNK projesi hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

Epic Games’in yeni çıkaracağı Unreal Engine 5 grafik motoru için yazdığımız yazıyı okumak için tıklayınız.

1 Yorum