İnternet Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bir önceki konumuzda “Hacker Nedir ? Türleri Nelerdir ?” sorumuza cevap aramıştık. Konuya ulaşabilmek için buraya tıklayınız.

Bu konumuzda “İnternet Nedir ? Nasıl Çalışır ?” bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

İnternet Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bildiğimiz üzere internet, tüm dünya üzerine yayılmış bilgi paylaşımı için birbirleri ile bağlantılı bilgisayarlardan oluşan bir ağdır. İnternet sözcüğü “İnternational Network” kelimesinin birleştirilerek kısaltılmış halidir, ve “Uluslararası ağ” anlamına gelmektedir. Bu uluslararası ağın çekirdeğinde birbirine yüksek hızlı bağlantılarla bağlı, sürekli çalışan bilgisayarlar vardır. İnternete bağlanmak için bir “İnternet Servis Sağlayıcı(ISS) aracılığı ile bilgisayarlarınızı bu bilgisayarlardan birine bağlamanız gerekir. İnternete bağlandığınızda “Online” bilgisayarınız dünyanın neresinde olursa olsun diğer internete bağlı dünya üzerinde bulunan tüm bilgisayarlarla etkileşimde bulunabilir.

Ancak dünya üzerinde bulunan milyarlarca birbirine bağlı bilgisayar olduğunu düşünürsek. Bu bağlantının rastgele olmadığını anlarız. Aradığınız bilgilere kolayca ulaşabilmemiz için bu bilgilerin tutulduğu bilgisayarlara ve bu bilgisayarlar içindeki alanlara birer adres verilmiştir. İnternete bağlanan her bilgisayarın ayrı bir adresi vardır. İSS‘ nıza telefon numarası çevirip bağlandığınızda, aslında İSS‘ da bulunan bir sunucu bilgisayara bağlanıyorsunuz demektir. Bu sunucu bilgisayar, bağlantı sırasında kullandığımız kullanıcı adı ve şifrenize göre elindeki boş adreslerden birini örneğin; 212.172.195.29 gibi bir İnternet Protokolünü (İP) numarasını bilgisayarınıza atar. Atanan İp numarası sizin kullanıcı adınız demektir. Siz de Web sitelerine, e-posta kutularına, internetle ilgili uygulama vb.. şeylere bağlanırken İp numaranızı yani kullanıcı adınızı belirterek bağlantı kuruyorsunuz.

 

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ömür dileğiyle…